Cestování, Everyday life

Deset let na cestách

V pondělí jsem odevzdala na Městském úřadu Prahy 5 svůj pas. Zatímco otrávená úřednice vyplňovala nějaké papíry, střídavě s kolegou vedle pomlouvala nějakou třetí úřednici a nahrávala moje otisky prstů, tak jsem si ho naposled přes sklo prohlížela. Na zadní straně fialového sešítku jakási nálepka, kterou mi před pár lety lípli na batoh a se kterou jsem si hrála tak dlouho, až skončila tady.

Tak čau, pase, hodně jsme spolu prožili! Byl to můj druhý cestovní doklad a nafasovala jsem jej čerstvě po maturitě. Těsně před tím, než jsem začala doopravdy cestovat.

Před tím tam taky samozřejmě něco bylo, hlavně necelý půl rok ve Skotsku, nějaké výměnné a sborové pobyty v Německu či Holandsku. Ale teprve s nástupem na vysokou se projevilo mé cestovatelské já. To „já“, které si radši místo nových mobilů a drahého oblečení neustále šetří na výlety, a jak může, někam jede. „Já“, které právě na cestách zjistilo, jak rádo se baví s lidmi, poslouchá jejich příběhy, učí se, improvizuje, poznává. Což mě určitě pomohlo přivést k novinařině. To já, které se nebojí jet samo, když se ostatním zrovna nikam nechce.

Začalo to Irskem, pak různá střední Evropa, Stockholm. Pak přišlo první ruské vízum, druhé, razítko z Kaliningradu, spousta razítek z Ukrajiny, Arménie, Moldávie… a tisíce zážitků.

dscn6575

Pas byl mimochodem jednou z mála věcí, které jsem si úspěšně dovezla zpět z loňského albánského výletu.

Samozřejmě, že se dá vnitřek se všemi těmi ohmatanými vzpomínkami vytrhnout a nechat na památku. Protože ale nemám v Praze trvalé bydliště, musela bych jenom kvůli tomuto do Třebové. Tři hodiny tam, tři zpátky, neznámo kdy, protože všichni víme, jak asi mívají úřady otevřeno.

A stejně. Vzpomínky jsou důležitější – mnohem víc, než někde v krabici s patosem hromadit staré krámy, jen abych je měla.

A už se těším, jaké zážitky mě čekají s tím pasem, co se právě vyrábí!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s