Ekonomický pop

Psaní bez papíru? Tak asi jo

Nedávno jsem psala článek o tom, že podle šetření v Evropské unii je téměř třetina Čechů překvalifikovná. To znamená, že mají vyšší vzdělání, než jaké pro svoji práci potřebují. V rámci EU jsme mimochodem co do podílu těchto osob (hned po Velké Británii) na druhém místě.

Co si pod tím představit? Například vysokoškoláka na recepci nebo v call centru. To je poměrně časté třeba u čerstvých absolventů škol, kteří mají kvůli chybějící praxi problém dostat se na místo v oboru. Takže nabírají zkušenosti zde. Minimálně u části z nich lze čekat, že se postupně posunou – a „propracují“ ke kvalifikovanější činnosti.

Stejně tak si můžeme pod pojmem překvalifikovaná osoba představit novináře. Alespoň podle inzerátu Economie.

Z toho jsem se dnes na sociální síti dozvěděla, že hledá editora. Tedy někoho, kdo by měl být ještě o krok napřed před klasickými redaktory. A dost mě překvapilo, že požadované vzdělání je „středoškolské nebo odborné vyučení s maturitou“.

Ve zmíněném mediálním domě jsem několik let pracovala. Většina mých kolegů měla vysokoškolské magisterské vzdělání, případně právě studovala. V pár případech měl někdo co do činění dokonce i s doktorským studiem. Totéž platí pro většinu známých z jiných redakcí. Že by byla podstatná část zaměstnanců tedy překvalifikovaná?

econ

Potřebuje tedy novinář (potažmo editor) absolvovat vysokou, nebo ne? Samozřejmě nemyslím žurnalistiku, tu skutečně ne (vyzkoušeno za vás). Napadá mě ale hned několik okruhů a témat, která se na střední neprobírají nebo jen velmi povrchně a okrajově. Třeba právo a jeho aplikace, politologie, z ekonomie pak centrální bankovnictví, makro (HDP a jeho limity, inflace, nezaměstnanost, ekonomický cyklus, krize a jejich příčiny). Podobně regionalistika, moderní historie a mohla bych pokračovat.

A pořád jsem přesvědčená, že novinář by měl znát kontext, skvěle se ve „svém“ tématu orientovat, přistupovat k němu s nadhledem.

Souvisí to ale s vysokou školou, nebo ne? Potkala jsem i pár redaktorů, kteří ji nestudovali, a přesto jsou vynikající reportéři. Možná zde tedy doopravdy stačí hlubší zájem o nějaké téma, soustavně se mu věnovat a sledovat, co je nového, a může se z vás stát špička v oboru bez ohledu na studium.

Budu ráda za vaše názory – sama v tom ještě nemám jasno. Budu ráda i za názory ostatních novinářů – v čem jim dle jejich názorů absolvování vejšky v současné práci pomohlo, jestli je podle nich vysokoškolské vzdělání pro tuto práci zcela adekvátní, nebo si přijdou překvalifikovaně.

Pro mě byla vysoká na rozdíl od gymplu prostě inspirativní prostředí, kde se stále něco dělo, kde jsem se seznámila s rozdílnými názorovými proudy, samostatně tvořila, dělala na reálných projektech a místo rutinního memorování si formovala přehled o světě. A tak nějak obecně, dozrála.

Stejně tak platí, že během svého období v médiích jsem si nikdy nepřišla jako někdo, kdo by dělal málo kvalifikovanou práci. Nemyslím si to ani o svých bývalých spolupracovnících. Byla to naopak velmi užitečná zkušenost, jak se naučit odborné termíny a poznatky zjednodušit tak, aby zněly srozumitelně a zároveň jsem je nepokřivila. A osobně jsem se učila pořád, někdy až moc rychle… i když je pravda, že spíše do šíře než do hloubky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s