Cestování, Ekonomický pop

Jak levně poznat Evropu a vylepšit si životopis

Před týdnem jsme s kolegyní vystupovaly na konferenci, která se týkala uplatnění obtížně zaměstnavatelných osob na trhu práce v ČR. Já prezentovala studii, která se věnovala mladým lidem.

Jednou z hlavních bariér, s nimiž se mladí po ukončení školy setkávají, je nedostatek praxe. Zjednodušeně, chybí jim nějaké praktické zkušenosti a kvůli tomu řadu z nich firmy odmítají zaměstnat.

Ruku v ruce s tím jde ovšem malý zájem mladých lidí o stáže. Například stáže v zahraničí se podle průzkumu Kooperace 2015 v daném roce zúčastnily jen 2 procenta mladých nezaměstnaných. Právě toto je přitom ideální možnost, jak se hodně naučit, získat zajímavé kontakty a hlavně důležitou položku do životopisu. A možností je tolik!

dscn3515

Že na několikaměsíční stáž do jiné země odjet nemůžete, ať už kvůli práci, bydlení nebo rodině? Zaměstnavatelé hodně slyší i na různé krátkodobé projekty. I na těch se něco naučíte, navíc to o vás vypovídá, že jste aktivní, flexibilní, chcete se rozvíjet a něco pro to děláte.

V Česku takto můžete vyrazit do ciziny na dva dny až dva měsíce v rámci programu Erasmus+. Obvykle se jedná o plus minus deset dní (neplést s půlročními nebo ročními studijními pobyty pro vysokoškoláky, která za to samozřejmě stojí též).

Takzvané tréninkové kurzy jsou ale určené naprosto pro kohokoliv bez ohledu na věk a vzdělání. Jedinou podmínkou je umět anglicky (jak jsem ale letos viděla na kurzu ve Velké Británii, pro slovenské účastníky nebyla překážkou ani totální neznalosti jazyka :-) ).

V České republice zprostředkovává podobné kurzy Evropské centrum mládeže Břeclav, tak se podívejte na jejich nabídku (která se pravidelně rozrůstá). Vzít si týdenní dovolenou, podívat se do zahraničí a ještě se něco nového naučit by přece neměl být problém téměř pro nikoho.

dscn3298

Tréninkové kurzy se týkají různých sociálních témat (práce s problematickou mládeží, nezaměstnanost mladých, imigrace, ochrana životního prostředí, apod.) a kromě „tvrdých faktů“ se zaměřují hlavně na rozvoj soft skills. Vymýšlení strategií, praxe v terénu (jako je například výuka na tamní škole), sběr dat mezi místními a jejich vyhodnocování, hraní modelových situací a také sdílení zkušeností…

Na podobných projektech se totiž obvykle sejde 20 až 30 lidí z několika evropských zemí. Každý z nich by měl mít nějakou zkušenost s daným tématem (nebo v motivačním dopise vysvětlit, proč se o něj zajímá, co se chce naučit a k čemu mu to bude). Navzájem si popisujeme a ukazujeme, jak řešíme problémy, které jsou pro naši zemi (město, komunitu…) typické, učíme se, dostáváme zpětnou vazbu.

Já se třeba letos v anglickém Great Yarmouth věnovala právě tématu, jak propagovat mezi mladými zahraniční stáže, kurzy a programy. Tedy jak vůbec prezentovat jejich výhody, konkrétní možnosti, o jaké informace to opírat, jakým způsobem teenagery zaujmout, jak to komunikovat, jak s nimi diskutovat, apod.

Možná to zní triviálně, ale bylo to pro mě užitečné, pomohlo mi to obecně při tvorbě prezentací, ale i při výuce (když mám někomu něco vysvětlit… například začínajícím redaktorům, jak psát zprávu) – tak jak udělat, aby pro ně dané školení bylo zajímavé a hlavně si z něj něco odnesli.

Příští rok jedu na týden do Španělska (juchú!). Tématem bude, jak pracovat s mladými lidmi a jak při tom zároveň zvyšovat jejich uplatnitelnost.

dscn3313

A víte, co je na těchto projektech nejlepší? Vyjdou vás téměř zdarma. Evropská unie vám hradí ubytování i stravu, stejně tak dostanete – obvykle na místě – peníze za letenku i jízdenky (pozor, pro každou zemi platí nějaký limit, v ČR tuším 275 eur, ale do toho by neměl být problém se vejít). Jediné, za co tedy budete pravděpodobně utrácet, jsou pohledy, nějaké to občerstvení na večery nebo výlet (obvykle je v rámci kurzu alespoň půlden volna).

A jako bonus. Pravděpodobně kvůli nákladům se tyto kurzy většinou konají někde mimo hlavní nebo profláklá města, takže poznáte trochu skutečného neturistického života. V Anglii jsem například navštívila stotisícové přímořské letovisko na východním pobřeží, ve Španělsku zase mířím do města Lucena.

Tak se třeba někdy někde potkáme  :-)

dscn3451

Ilustrační fotky pocházejí z letošní Anglie. Jak tedy vidíte, kromě „non-formal learning“ byl čas i na různou zábavu.

1 komentář: „Jak levně poznat Evropu a vylepšit si životopis“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s