Everyday life

Pozor na drát!

rovnatka-pic2Dnes tu mám slibované povídání o rovnátkách. Prvně se zaměřím na praktickou stránku, někdy příště i na to, jak jsem v Praze sháněla zubaře a podle čeho jsem si vybrala.

S rovnátky jsem symbolicky zahájila letošní rok. Na horní čelisti jsem je měla zhruba od začátku ledna do půli srpna, na dolní od konce února, mám a ještě budu mít.

A teď už k tomu, na co se připravit. To, že za rovnátka utratíte spoustu peněz, totiž v žádném případě neznamená, že život s nimi bude bezva. Naopak. Obnáší to řadu „bonusů“.

Nezvyk

Než se sžijete s tím, že máte v puse něco navíc. Než přestanete mít pocit, že jste si zapomněli vyndat lžičku nebo něco jiného, co tam nepatří. Že při prvních obědech ztrácíte orientaci v tom, co je jídlo, co dáseň, co rovnátko, co zuby. Pořád se v rovnátkách šťouráte jazykem, dolní ret si místo toho horního opíráte o rovnátko a máte pocit, že to na vás každý vidí, ještě než otevřete pusu.

Bolest

Tu prožívá každý jinak, takže je možné, že se jí vyhnete úplně, nebo to naopak může být peklo. Každopádně počítejte s tím, že když se zuby hýbou, většinou bolí. Mě třeba vždy po kontrole u zubaře, když vymění dosavadní drát za silnější, celé tu trochu utáhne… Většinou je ale tak do tří dnů klid.

Někdo může mít problém i s odřenou pusou. Mě se to zatím netýkalo, takže vosk na otravující části rovnátek jsem ještě nepoužila ani jednou. Co mě akorát loni v prvních měsících otravovalo, byly neustále vysychající a popraskané rty. Takže kvalitní balzám a mít ho co deset minut po ruce.

Jídlo

Kapitola sama pro sebe. Od nasazení horních rovnátek jsem měla problém většinu věci normálně ukusovat. Takže jsem si vše krájela na pidikousky, žádná pizza na ulici nebo párky v rohlíku a rozhodně jsem nebyla vhodný parťák pro rychlý oběd.

Zároveň zapomeňte na tvrdší věci – jablka, mrkev, ořechy, topinky… Jednak vás kousání nejspíš bude bolet, zároveň si tím můžete poničit rovnátka. Podle lékařů hrozí upadnutí zámečků, mně při tom jednou vypadl drát a odstával někde mezi stoličkou a patrem. Zároveň zubaři radí vynechat karamel nebo žvýkačky, tedy věcí, které lepí a opět mohou rovnátko nějak poškodit.

rovnatka-picKromě toho je dobré se starat o to, jak je jídlo barevné. Zámečky i gumičky se totiž barví hodně rády. A pokud vám není 13, neulítáváte na tom „mít úsměv jako duhu“ a potřebujete občas na nějaké konferenci či jednání působit trochu seriózně, tak pozor na červené víno (některé barví modře), černé čaje (po mém návratu z Anglie se tvářila vyděšeně i zubní hygienička), pomerančový džus, kafe, různé kari omáčky… na to postupně přijdete sami  :-)

Tím se dostáváme k další radosti, a tou je čištění

Vyčistit zuby s rovnátky zabere zákonitě mnohem víc času než vyčistit zuby bez rovnátek. Běžný kartáček (Curaprox s rovnátkovou rýhou uprostřed), solo kartáček, mezizubní tlustý (mezi zámečky), klasický mezizubní… Za deset minut se to dá stihnout.

Čištění je ve vašem vlastním zájmu – na rovnátkách je spousta zákoutí, kde se uchytí ledacos, a celkově existuje riziko, že kromě drátů a zámečků budete řešit ještě kaz.

Na zámečky, mezi ně, za drát a kolem něj se také rádo zachytává jídlo, které jazykem nevyšpáráte. Typicky sýr (usazuje se na horních zámečcích), kousky masa, rýže, špagety, hrozně moc to dělá špenát, který ještě k tomu krásně zeleně září. Minimum problémů je naopak třeba s pečivem, ovocem a zeleninou. Každopádně jsou zapadlé kousky jídla jednak otrava, často začnou dané zuby pobolívat (něco na ně tlačí), nemluvě o zmíněných barevných efektech. Pokud vás čeká schůzka nebo jste na společenské akci, asi úplně nechcete, aby ostatní viděli, co jste zrovna jedli.

Takže se naučíte mít čistící aparaturu vždy po ruce. Ve všech vašich oblíbených podnicích budete vědět, kolik tam vedou umyvadel a zda disponují zrcadlem. Naučíte se, že na vás kolemjdoucí divně koukají, že si (zas) čistíte zuby. Když si ale všimnou, že drhnete rovnátka, může z toho být dobré konverzační téma. Naučíte se, jak se z pracovního oběda hned po jídle nenápadně vytratit. Já už si čistila zuby snad skoro všude, včetně ukrajinského vlaku, pozlacených umýváren Lichtenštejnského paláce, hostelu v Černobylu, univerzitní kavárny v Camebridge, na večírku České spořitelny, na VŠE…

Ale abych nebyla jen negativní.

Jak už jsem zmínila, rovnátka jsou prima tématem k rozhovoru. Zjistíte, kolik lidí z vašeho okolí je kdysi nosilo taky a že s nimi zažili ještě horší věci než vy. A řada těch, co je nikdy neměli, se opatrně vyptává, jaké to je.

Konečně budete mít čas se pomalu a v klidu najíst (a občas „hodně kultivovaně“, protože si zkuste trhat na kousky třeba kuřecí křídla z KFC).

Z vašeho života zmizí junk food, protože čokoláda i čipsy se jí fakt blbě.

Některým lidem přijdou rovnátka roztomilá a – pozor – spousta si jich vůbec nevšimne nebo neuvědomí, že je máte, dokud je na to neupozorníte.

f30b0180

Tak co, vidíte je?

Celkově jíte minimálně ze začátku méně, protože je to prostě mnohem větší námaha. Já tak na jaře zhubla dvě kila (ne že bych to potřebovala, že).

Osobně jsem neměla zatím zkušenost ani s kazem, ani s upadeným zámečkem, stejně tak se mi nestalo, že by se mi kvůli rovnátkům zhoršila výslovnost (akorát trvalo asi dva týdny, než jsem se s touto konfigurací naučila opět pískat).

A hlavně. Pokud chcete mít srovnaný úsměv, výsledek za to skutečně stojí! Já jsem nadšena neustále.

A ještě jedna dobrá zkušenost na závěr. Od chvíle, kdy mi sundali vrchní rovnátka, o nich téměř nevím. Spodní rovnátka jsou v pohodě! Cítím je minimálně, kromě těch echt tvrdých věcí jím úplně normálně, jako v době předrovnátkové. Nemluvě o tom, že spodní zuby ceníte na ostatní většinou mnohem méně, takže se v nich nějaké ty zaseklé věci (s výjimkou špenátu) snáze přehlédnou. Já se s „dolními“ rovnátky vdávala a na žádné z asi tisícovky fotek je nespatříte, přestože jsem se celý den zubila od ucha k uchu.

Foto: David, Karolína

1 komentář: „Pozor na drát!“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s