Everyday life

Vánoční pohoda, celoroční klasika

Když máte pocit, že se vám zaplnil kalendář, přestanete do něj další věci dopisovat a už si je akorát pamatujete. V práci je toho hodně a vše chcete zvládnout rychleji, než to jde. V Národní knihovně na vás čeká několik statistických ročenek. Někde hluboko v hlavě myšlenka, že jste pozadu s vánočními dárky. A s černobylskou přednáškou.

Pak rozepíšete dva odborné články, a protože se na obou zaseknete, rozděláte na poslední chvíli ještě třetí. Všechny budou, jak je zvykem, skvělé. Do toho v průměru tři vánoční večírky nebo oslavy týdně. Každá s lidmi, které chcete konečně vidět, ale které byste nejradši viděli tak za měsíc, dva, v klidu.

Osloví vás kamarád-ekonom, zda byste jako host-odborník mluvili v jeho pořadu v rozhlase. Nemáte čas, ale chcete to zkusit, kdy podobnou zkušenost zažijete znovu, že. Tak strávíte několik hodin navíc přípravou. Nevím, kdy a proč jsem myslela, že až přestanu být novinářem, společenský život skončí. Vstávání v pět ráno. Máte si někdy vyzvednout nový pas. Každodenní půlhodinu němčiny, protože jinak studium jazyka nemá smysl. A spát víc než pět hodin denně.

A protože to máte pod kontrolou, tak co ve chvíli, kdy se za tmy přitáhnete domů s taškou plnou nákupu, práce a životních cetek, uděláte?

Rozehřejete troubu, pustíte se do pečení perníčků. Prasátek, lišek, medvědů, ježečků, stromečků…

Ne proto, že to zapadá do šíleného plánu mít cukroví do konce prvního prosincového týdne. Ale protože vás pečení baví.

Protože když začnete mít pocit, že práce, koníčky a jakékoliv plány se mění z potěšení na stres, tak je třeba přepnout.

Nadechnout se, nechat věci na chvíli odplout z hlavy, a než se vrátí, tak míchat, válet, vykrajovat a zdobit. Nebo skládat puzzle, hrát na ukulele, jet na kolo, prostě to vaše. A vědět, že vše ostatní zvládnete stejně dobře a budete mít do toho ještě víc chuti.

Jako když běžíte a na čtvrtém, šestém, osmém kilometru nemůžete. Brutálně zpomalíte (ale nezastavíte), při nádechu berete vzduch až ze špiček prstů, dokud neuslyšíte, že jste zpátky v rovnováze. A pak dáte dalších pět kiláků bez únavy.

A máte k tomu co ukusovat   :-)

zviratka

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s