Svatba

Lov svatebních šatů – hra o nervy

f30b9357Slíbila jsem pokračování článku o tom, jak jsem vybírala svatební šaty. Jak už jste se dočetli minule, v půjčovně jsem neuspěla. Místo toho jsem si tedy nechala šaty šít. Výsledek stál za to, cesta k němu byla ovšem trnitá.

Začněme ale od začátku.

Když mi na jaře z dlouhého brouzdání po webech půjčoven začínalo být jasné, že najít něco, z čeho bych sedla na zadek, bude problém, jsem vyrazila do Svojetic, na návštěvu salonu MiaBella.

V posledním roce jsem retro šaty viděla na svatebních fotkách u dvou známých a v obou případech mi přišly originální, krásné, praktické (nemusíte za sebou celý den tahat obří, těžkou sukni) a hlavně – zapamatovatelné. A také jako něco, co k mému stylu a povaze sedne mnohem víc než princeznovská klasika.

A jak hodnotím své rozhodnutí?

Šaty, které jsem si tu nechala ušít, byly naprosto báječné. Pohodlné. Vydržela jsem v nich celý svatební den. Nemačkaly se, bylo v nich skutečně příjemně. Lidé z nich byli nadšeni. Na fotkách vypadají skvěle. Opravdu se povedly a zpětně bych na nich nic nezměnila.

Nemluvě o tom, že i s oběma spodničkami vyšly levněji než většina modelů, které jsem zkoušela v půjčovnách.

Zároveň mi zůstanou. Výhledově bych si na nich ráda nechala přešít bílou krajku na nějakou barevnou… a budu mít parádní společenský model.

f30b8675A teď to ALE.

Paní Lenka z MiaBelly je šikovná a milá krejčová s úžasnými nápady, spolupráce s ní ale trpí jednou zásadní věcí – nemá čas. Hlavně na komunikaci. Nevím, kolik může mít rozdělaných zakázek (z letmé návštěvy Facebooku MiaBella se dovtípíte, že asi mnoho), nevím, kolik lidí jí pomáhá – na žádnou velkou manufakturu ale salón nevypadal.

A to bylo po celou dobu docela zdrojem stresu.

Začalo to už hned první schůzkou. Domluvily jsme se dva týdny dopředu. Když jsem si chtěla pár dní před setkáním potvrdit termín, na email nikdo nereagoval. Telefon nikdo nebral. Když jsem se na poněkolikáté dovolala, dozvěděla jsem se, že si mě paní Lenka nepoznamenala a zapomněla na mě.

Domluvily jsme tedy jiné datum. Na první schůzce pak vybraly typ šatů. Paní Lenka nabrala moje míry, dohodly jsme tvar a velikost rukávů, délku a šířku sukně, barvu pásku. Domluvily jsem se, že zájem o šaty potvrdím do konce týdne. Následně obdržím fakturu, a teprve až zaplatím půlku, budou šaty závazně objednané.

Což znělo logicky. Až na to, že když jsem poté psala, tak na mě opět několik dní nikdo nereagoval a nevěděla jsem, jak to s těmi šaty tedy je.

Nakonec faktura dorazila.

f30b9353Následně jsem se měla objednat na červenec. Že budou šaty ušité, vyzkouším je a upravíme poslední detaily. Psala jsem si o termín od začátku měsíce. Déle než týden opět žádná odpověď. Musela jsem kontaktovat krejčovství opakovaně, než jsem uspěla.

Cesta do Svojetic. Tuším, že úterý nebo středa, polovina července. Šaty vypadaly skvěle a prakticky hotově. Akorát trochu volné v pase. Paní Lenka to na mně našpendlila s tím, že je do konce týdne upraví a následně hned pošle poštou. Kdyby něco ještě nesedlo, bude čas to dodělat.

Čekání na….

Utekl týden. Utekl zbytek července. Svatebního zařizování tolik, že jsem nevěděla, co dřív. Utekl první srpnový týden. Netrpělivost. Telefon nikdo nebral. Na konci druhého srpnového týdne jsem už byla značně nervózní. Ve schránce nic, na poště nic. 12. srpna se mi povedlo dovolat do salónu. Dozvěděla jsem se, že „manžel byl včera na poště šaty poslat, tak byste je měla každou chvíli mít.“

Pondělí 15. srpna, přede mnou čtyři dny do svatby. Ve schránce nic. Na poště nic. Číslo zásilky jsem neznala, v salonu nikdo mobil nebral. Shodou okolností jsem ten den musela na poštu ještě jednou a z pracovnice za přepážkou zcela náhodně vypadlo, že tam leží na mé jméno ještě jeden balík.

f30b9810

Krabice od MiaBella. Měli v tom trochu chaos, ale hlavně, že jsou šaty doma

… říkala jsem si asi čtvrt hodiny. Než jsem je oblékla. A téměř nezapla. Šaty byly těsné, na zádech a okolo pasu mi vůbec nesedly, příšerně se krabatily, zip pod lopatkami odstával několik centimetrů. Takže jsem vypadala trochu jako Quasimodo. Nebo nevěsta s jehlanem na zádech.

Telefon do salonu. „Já tu mám tento týden už hodně zákaznic, tak nevím, jestli s tím takto narychlo ještě něco stihnu…“ A taky: „Nechte si to na sobě tak hodinu, to povolí.“ Psala jsem nastávajícímu, ať se zdrží ve městě, že mám na sobě šaty. Nic samozřejmě nepovolilo. Maily a SMS dotazy, kdy si mohu zajet nechat šaty upravit, bez reakce. Celý večer jsem střídavě zuřila a střídavě propadala pesimismu, že sice máme hotové jmenovky na stůl, nové brýle pro muže, vybranou hudbu na krájení dortu, sepsaný zasedací pořádek, objednaný tvrdý alkohol, propisku na obřad, která bude ladit s našimi barvami, ale něco tak hlavního jako šaty ani po několikaměsíčním snažení ne. Vztekala jsem se, že šaty dorazily takto na poslední chvíli, kdy jsem měla rozplánovanou snad každou hodinu.

Úterý. Po neprospané noci jsem se do MiaBelly dovolala. Heuréka. Vymohla jsem si schůzku.

Čtvrtek. Přišla jsem o den dovolené. Dvě hodiny do Svojetic a dvě zpátky. Paní Lenka mě znovu naměřila, našpendlila, co a jak upraví, šaty si nechala s tím, že mi je během pátku doveze do Prahy. Nakonec je poslala už ve čtvrtek odpoledne. Vyčerpaná cesta z Černého mostu, kde mi je její muž předal, musela trvat déle než tu hodinu…

Doma jsem vyhnala muže do kuchyně a minuta napětí.

f30b9440Šaty sedly krásně. Předělat se je povedlo parádně a od té doby jsem s nimi zažívala už jen radost a léto.

Z výsledku jsem byla nadšená. Akorát musím vždy zapomenout na ten stres, který trval až téměř do svatebního dne.

Kdybych se měla vrátit v čase, vyberu si je znovu, protože po úpravě byly skutečně báječné a nejlepší. Byla bych ale ještě důraznější.

Už teď jsem si se svými neustálými maily, telefonáty a SMS přišla vážně otravně. I když jsem byla jakožto novinářka roky zvyklá volat lidem, připomínat se a dávat druhé, třetí termíny. Měla jsem ale být ještě neodbytnější a trvat na časové rezervě.

Protože je sice hezké, že „běžně vyřizuji objednávky na dálku, třeba na Slovensko a toto se mi dosud nestalo.“ Občas se ale holt stane. A nebýt si dva dny před svatbou jistá, v čem že tam tedy vlastně půjdete, je pocit, který si možná chcete odpustit :-)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s