Everyday life

O nepředsevzetí

20151229_142346Když mám pocit, že potřebuji něco měnit, tak to dělám hned, bez ohledu na to, jaká je část roku. Začne mě bavit hra na ukulele, koupím si ho. Loni v prosinci jsem ještě pořádně netušila, jak vypadá (jen, že má struny), v červnu jsem ho táhla na krosně do Černobylu. A tak.

Zároveň radši věci dělám, než o nich mluvím. Protože mám pocit, že jakmile někde moc hýřím plány, tak to většinou (just) nevyjde. Nebo úplně jinak. Asi abych nezapomněla být pokorná.

Nový rok je ale tradičně čas bilancování. Co bych si tedy přála?

Pokud mám zůstat u širších a dlouhodobých cílů, tak hlavně zdraví pro sebe i blízké.

Jinak jsem ale zvyklá žít hlavně tím, co mám teď. Jasně, občas něco vyžaduje dlouhodobější úsilí. To jsou ale většinou věci, které nějakým způsobem prožívám i v jednotlivých fázích, aby mi i ta cesta něco dala. Jinak by byla na místě otázka, zda to má celé smysl :-)

Obecně ale nevím, co bude za měsíc, dva, za rok. Takže v příštím roce chci vlastně poměrně málo. Teda „málo“.

  • Vždy usínat s pocitem, že ten den stál za to. Že kdyby byl poslední, tak jsem si ho užila a věnovala se věcem, které mě baví nebo které jsem zrovna chtěla dělat.
  • Chovat se podle nejlepšího svědomí. Být upřímná k druhým, a to nejen negativně (proč ztrácet čas s někým, kdo z nás chce vysávat energii), ale hlavně pozitivně. Jak často říkáme druhým, že nám udělali radost, že jsme je rádi viděli a slyšeli? Neustupovat tam, kde to není potřeba, ale umět se i omluvit.
  • Zároveň být dál upřímná k sobě. Přiznat si, co chci, proč to chci, a netlačit se do ničeho jen proto, že se to čeká.
  • Věnovat se tomu, co mě baví a co mi jde. Protože mě hodně zaujal Mühlfeitův přístup „rozvíjet silné stránky“ místo toho, abychom je brali za samozřejmost a zdržovali se tím, v čem máme proti ostatním slabiny.
  • Dávat najevo radost. Protože prostředí, v němž žiju, mi přijde (pardon za generalizaci) stále spíš introvertní a dobré pocity jako něco, za co se div ne stydíme. Smát se. Je to nakažlivé.
  • Učit se a dozvídat se nové věci. O trhu práce a vzdělávání, ptát se zkušenějších kolegů. O Janu Masarykovi. O moderních dějinách. O zemích, které navštívím…

dscn2842Pokud se toto „šestero“ podaří, vše ostatní půjde podle mě samo a bude to pokaždé „něco skvělého navíc“. Pečení muffinů. Běhání. Hra na ukulele. Cestování. Piknikování. Němčina. Přečtení alespoň pěti knih za měsíc. Blogování. Psaní ekonomických analýz. Návštěva divadel. Nicnedělání.

Ano, četli jste správně, i to poslední umím ;-)

A přeji spokojený příští rok!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s