Cestování

A tohle je taky ráj

Oblíbené místo. Každý ho určitě někde má. Místo, které zná jako své boty, na které se mu váže tuna vzpomínek, které se nikdy neokouká a na které mu nesmí nikdo sáhnout. A vždy je tam co fotit, i kdyby to bylo pořád dokola to samé. V zahraničí je to Litva, Vilnius a hlavně Užupis. V Česku je to ráj. Ten Český, pochopitelně.

dscn6684

Kolikrát jsem tam byla, asi přesně ani nespočítám. Nejméně pětkrát na dovolené (na střídačku Malá Skála a Sedmihorky), na nějakém školním výletě a čtyřikrát s mužem. V chatce, v obytňáku, pod stanem, v penzionu…

dscn7648

Za horka, deště, slunce, sněhu, mlhy, mrazu.

raj14

Odřela jsem si tu nohy v neprošlapaných botách. Ušla celodenní výlet s chřipkou. A s Martini. Potkala paní z Příbrami, s níž jsem si tehdy ve svých sedmi letech psávala dopisy. Jedla švestky posbírané u cesty.

dscn5096

Je to pro mne místo opředené vzpomínkami, už od raného dětství. Barevné kamínky lovené v Jizeře. Dlouhé výlety se smaženým sýrem na konci. Čekání s desetikorunou na sprchu. Houpačky v kempu. Komáři. V dospělosti vynikající (a obří) langoš. Pokaždé to samé vzrušení, když jdu lesem a poprvé vidím skály. Nebo když přijíždím a konečně odněkud spatřím Trosky. Pokaždé z jiného úhlu. Tuto zimu jsme je neviděli v mlze vůbec.

dscn7663

Místa, kde jsme jako malí s bratrem běhali. Kameny, na kterých jsme svačili rohlík s Vysočinou a táta nám četl Foglarovky. Stopovací hry, které jsem donekonečna pro naše vymýšlela. Pátrání po stromu ginkgo. Návraty za světla. Návraty za tmy. Koupání v Bažantníku. Několikrát se vydrápat na Kozákov. Prolejzačky ve skalách.

dscn6685

Zároveň je celé toto místo tak strašně krásné. Je zde toho tolik a přitom je Ráj svým způsobem kompaktní. Za jeden den můžete stihnout hrozně moc věcí – skály, vyhlídky, brodění se bílým pískem po schůdkách lesem, arboretum, pivo cestou, památky, malebné vesničky, výhledy, lenošení na louce, koupání v některém z mnoha rybníčků.

dscn5103

dscn7661

Pokaždé jde vymyslet novou a jinou trasu. Ať už po Hruboskalsku, směrem na Frýdštejn a Malou Skálu, další okolí Malé Skály, někudy na Trosky, na Kozákov, dolů k Drábským světničkám nebo směrem na Kost. Pokaždé s návštěvou nějaké zříceniny, zámku, muzea, vyhlídky.

dscn7603

A alespoň pro mě nikdy neokoukané cesty, které nejsou příliš dlouho rovné, nevedou jen kupředu lesem, ale kroutí se, stoupají, potkávají zajímavá místa.

dscn5118

Letos jsem se sem podívala na poslední chvíli a vlastně to tentokrát ani nebyl můj nápad. Každopádně to bylo dobře! Konec roku sice mizel v mlze, ale to, co bylo vidět, stálo za to :-)

dscn6676

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s