Svatba

Snubní prsteny? Ze „sklepa“ na Vinohradech

invencie-prstenyNedílnou součástí svatby jsou i prstýnky. Ty naše jsme začali řešit začátkem července, tedy zhruba měsíc a půl před obřadem.

Protože ani jeden s nošením prstenů zkušenosti moc nemáme (muž do té doby nenosil žádný a můj vůbec první byl zásnubák), úplně jasnou představu jsme neměli. Respektive všeříkající motto: „Jednoduché a přitom nápadité“. Nechtěli jsme stříbro ani žluté zlato a celé to mělo být za „přiměřenou cenu“ (orientační budget zněl 15 tisíc za oba prsteny).

Samotný výběr trval pět dní, kdy jsme vždy po práci navštěvovali různá zlatnictví a zkoušeli, případně procházeli ještě desítky obrázků na internetech.

Až do čtvrtka večera to bylo dost tristní. Nedařilo se nám narazit na nic, z čeho bychom byli opravdu nadšení a za co bychom byli ochotni platit. Obešli jsme všechny obchody typu Aurum, ALOve, Presence, Rýdl a hodně dalších.

S čím jsme se třeba setkali:

  • desítky podobných prstenů z bílého zlata, dámská verze s diamantem, na obou pak nějaký proužek (rovný, vlnitý…)., které vypadaly naprosto stejně, nevzbuzovaly žádné emoce a rozhodně se netvářily jako něco, za co by chtěl člověk dát zhruba 20 tisíc
  • dámské prsteny přeplácané diamanty, kterých tam rozhodně nejde udělat méně
  • dámské prsteny bez diamantů, kam ten šutr v žádném případě doplnit nejde.
  • dámské prsteny bez diamantů, které, ne, opravdu nejdou zúžit. Co byste chtěli (opět) za dvacet tisíc
  • spousta „normálních“, jednoduchých, ale absolutně nezapamatovatelných prstenů, jejichž cena se pohybovala okolo 30 tisíc
  • stejně drahé prsteny, které ale mají místo diamantu zirkon
  • pouze stříbrné prsteny, ale za tu samou cenu, no, neberte to

Prostě když to shrnu, mnoho nezajímavých a ničím výjimečných prstenů, za které většinou chtěli nehorázné peníze.

Když už jsem začala přemýšlet, že se začnu ptát mimo Prahu a po známých – protože pár si jich nechávalo zhotovit prsteny na míru, často z různých zajímavých kovů, tak muž objevil zlatnictví Invencie na Vinohradech.

Během dvaceti minut, kdy jsme postávali u vchodu a čekali, než mladý pán za pultem obslouží zákazníky před námi, jsem se tvářila dost skepticky a koukala co chvíli na hodinky, jestli ještě stihneme do zavíračky i nějaká další místa, kterým jsme chtěli dát šanci. Jednalo se totiž o malou polosklepní místnost, kde nebylo prakticky nic jiného než ten pult. A jediná vitrína na stěně, v níž bych čekala nějaké exponáty, které si třeba budeme moct sami prohlížet, zela prázdnotou.
Když na nás konečně přišla řada, pán před nás rozložil asi čtyři boxy. „Long story short“, byly tu minimálně tři kroužky, které bych si hned vybrala a které se mi líbily mnohem víc než cokoliv, co jsme do té doby viděli. Nakonec jsme vybrali prsteny z šedočerného tantalu. Zlatník nám dopodrobna popsal všechny vlastnosti tohoto kovu, mimo jiné to je odolnost a naprostá vhodnost pro alergiky, trpělivě s námi asi deset minut řešil, jakou velikost kroužku bude přesně každý z nás potřebovat, stejně tak nebyl žádný problém se změnou šířky (nebo výšky?) toho kroužku. Když přišla řeč na diamant, vytáhl knihu o diamantech a začal nám na obrázcích krystalů ukazovat charakteristiky toho, který by přišel do mého prstenu.

Takže jsme odcházeli nadšeni. Sehnali jsme krásné a neotřelé prsteny, a to levněji, než jsme doufali. Vyrytí našich jmen a data svatby na vnitřek prstenů bylo samozřejmě součástí ceny. A jen tak mimochodem, muž to tam má mým rukopisem a já jeho.

A pan zlatník byl skvělý – trpělivý, ochotný a bylo vidět, že o své práci něco ví a není jen znuděný prodavač. Nenechejte se tedy odradit prvním dojmem, tím, že zde na rozdíl od jiných zlatnictví chybějí zrcadla a křesílka, ani čekáním, pokud před vámi bude ještě někdo.

Zdroj úvodní fotografie: Invencie

3 komentáře: „Snubní prsteny? Ze „sklepa“ na Vinohradech“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s