Cestování

Venku jaro, uvnitř Španělsko

dscn6791-1Před více než 14 hodinami jsem klouzala po sněhu a ledu k autu, stihla vymrznout i během té krátké cesty. Odpoledne jsem se procházela bez kabátu, slunila se a vdechovala takový ten silný jarní vzduch a měla pocit, jako bych se právě probudila z dlouhé zimní strnulosti.

Ano, v Evropě jsou ještě místa, kde teplota zůstala nad nulou, kde můžete chodit venku bez rukavic bez toho, abyste přestali cítit prsty. Všude nějaké barevné kytky, tu a tam pomerančovník s pomeranči.

Malaga je kompaktní, historická, občas nějaký vtipný street art, v bočních uličkách, jimiž jakž takž projdete, spousta ruin, minimum turistů, maurské stavby, občas na ulici nějaký kytarista…

A světlo tu bylo až skoro do sedmi večer, ach ach.

dscn6822-1

dscn6830

dscn6839

dscn6841

dscn6825

Podle místních zde však pamatuje jedna z nejhorších zim, které pamatují. Venku všichni v krytých zahrádkách a zahřívá je plamen. Vnitřní sezení totiž v centru města řada restaurací jaksi ani nemá.

Podobně nepřipraveni jsou doma. Moji domácí třeba vůbec nevlastní topení. To by bylo ještě v cajku, kdyby jim šlo dovřít okno. Přece jen když v noci klesne teplota ke dvěma stupňům, tak by člověk úplně ventilačku neotvíral, že. Ale stejný typ oken tu maj v ulici evidentně všude. A jsem asi patnáct metrů od hlavního náměstí, za minimálně třikrát méně, než by vyšel hotel, skoro pod oknem slyším nějaké sladkobolné flamenco a pokřikování, jemuž nerozumím, tak nelze mít vše asi.

A jedná noc se zvládne, svetrů a šál mám tak nějak podvědomě dost. Jen škoda, že jsem si nevzala svůj expediční spacák.

Zároveň domácí jsou ochotní, milí a zdá se, že ze stávající zimy výrazně víc přešlí než já.

Navíc mi bydlení přes Airbnb přijde jako super věc, jak se jednak seznámit s lidmi, tak hlavně vidět, jak místní žijí, v jakých podmínkách. Ti moji jsou studenti historie a umění, v pátek večer se učí. Před chvílí tedy vyrazili do města shánět termometry, doufají, že je to před studeným pokojem zachrání. Už pro ně byli odpoledne, ale v nedalekém obchodě se prý všechny vyprodaly.

A vůbec, pořád lepší než ve stísněném prostoru Ryanairu, kde do mě spolusedící blonďák pořád narážel, protože hrál na tabletu piškvorky, a to prokládal procítěným zpěvem arabských textů (vždy si k tomu vytáhl papír s textem).

dscn6801-1

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s