Cestování

Od moře do Luceny

dscn6896Sobota. Ráno se vyjasnilo, teplota se postupně dostala na 13 stupňů a na promenádě u moře jsem míjela spoustu Španělů v péřovkách nebo s šálou až k nosu. Nad hlavou se chechtali racci, voda šplouchala do písku…

dscn6879-1

dscn6886

dscn6926

dscn6872

Příroda za Malagou je úchvatná. Hory, kopce plné olivovníků, za nimi ještě vyšší zasněžené kopečky, okolo silnic vyschlé potoky. Občas nahoře nějaký bělostný opuštěný domek, autobus plný překřikujících se Španělů, řidiči poslouchající fotbalový zápas ve španělštině, městečka, další hory. Foceno přes okénko, takže proto odrazy.

dscn6932

dscn6939

S angličtinou jsou na tom mladí místní většinou vážně mizerně. Když jsem kromě bagety chtěla i čaj, musela jsem to říct čtyřikrát. A to jsem toho mladého pingla ani netrápila celou větou. Když jsem opouštěla byt, nevěděla jsem, co s klíči. Doma nikdo nebyl, schránky tam nevedli, zabouchnout nešlo, byt i dům by zůstaly otevřené – v samém turistickém centru Malagy. Tak jsem zazvonila na druhý ze dvou bytů v domě, otevřeli dva kluci mého věku. Vysvětlovala jsem jim asi pět minut, zda u nich mohu klíč nechat a zda by ho večer hodili vedle. Samá základní slovíčka, pantomima, nic nepomohlo. Domácí mi nakonec po telefonu poradil, ať nechám otevřeno.

Neděle, mezinárodní kurz v Luceně.

Po intenzivním dni plném workshopů, diskuzí, her a kreativity si konečně troufnu hodnotit. Naše dvacetičlenná skupina působí velice fajn. Jak dnes naše reflection group zhodnotila, všichni jsou velice zdvořilí, přátelští a upřímní, což celý learning proces samozřejmě usnadňuje.

Co je můj největší osobní přínos? Hodně jsem se toho naučila. Poznala jsem už spoustu lidí ze spousty zemí. Dozvěděla se o tom, jaké věci řeší, jak studují, s jakými komplikacemi se při hledání uplatnění setkávají. Třeba že v Chorvatsku nedostávají doktorandi žádné stipendium. Naopak si musí platit.

Ale hlavně, dověděla jsem se mnoho o sobě. Při rozhovorech s ostatními si nadefinovala řadu priorit, které jsem do té doby nahlas nevyslovila. Uvědomila si, co mě k nim přivedlo. Učila se své preference obhájit.

A skoro pořád se mluví anglicky, což je paráda. S Jirkou, druhým účastníkem z Česka, jsme mluvili česky dohromady asi pět minut. Dokonce i na pokoje na hotelu nás asi naschvál rozhodili mezinárodně. Takže mám velmi inspirující a milé spolubydlící z Chorvatska a Rumunska .

A poslední dnešní postřeh. Lucena je malebná, kompaktní, dýchá z ní její téměř tisíciletá historie a musím se krotit, abych nefotila každé zdobené okno či fasádu, které vidím. A nejsou tu turisti, takže lze během obědových pauz nasávat místní život plnými doušky.

dscn6979

dscn6954

dscn6968

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s