Cestování

Otočka v Cordóbě, ukulele v ulicích

dscn7100-1

Centrum Cordóby je malé a plné uzoučkých uliček s květináči na stěnách a malými kostelíky mezi domy. Ukulele už zná asi celá třicetitisícová Lucena. A když jsem si cestou z baru rovnala v hlavě nápady na tento blog, šlo to tam anglicky. Protože češtinu krom pár sms denně nepoužívám vůbec, i když diskutuji hodně, skoro pořád a občas trochu na kost.                                            

Úterý: Dopoledne jsme měli workshopy na téma „vulnerability“. Jak s ní v osobním i kariérním životě nakládat, jak ji využít ve svůj prospěch a dělat z ní svou přednost, co je naše „citlivé místo“, jakým způsobem s ním pracujeme.                                                                                                                                             

Měli jsme k tomu různé úkoly v terénu, na kterých jsme si to demonstrovali a vysvětlovali, diskuze, motivační videa od zahraničních exportů na lidský rozvoj, skupinové úkoly, při kterých jsem se opět hodně dozvěděla o jiných lidech a jejich typických národních věcech, stejně tak o sobě.

Odpoledne jsme měli volné a naše pětičlenná skupina (ČR, Chorvatsko, Bulharsko a Německo) vyrazila busem do asi 60 km daleké Cordóby. Cesta utekla hezky, protože jsme opět míjeli spoustu malebných španělských vesniček s hrady na kopci, olivových kopců dalších vesniček.

Na místě jsem se, jak je milým zvykem od ostatních oddělila (ale protože jsem fakt milá, nechala jsem jim průvodce s mapou) a vyrazila si město objevovat sama. Prolezla jsem snad všechny pidiuličky s romanticky bílými domy se zdobenými okny a palmovými dvorky, utratila balík peněz za pohledy, slunila se, protože zde bylo ještě tepleji než v Luceně, navštívila obří mešitu s palmovým hájem a katedrálou uprostřed, náhodně se toulala všude, kde se mi to líbilo, a vůbec si ty tři hodiny moc užila.

dscn7082-1

dscn7092-1

dscn7080-1

dscn7107-1

Večer jsme měli v Luceně se všemi účastníky našeho evropského projektu španělskou večeři v restauraci (na jejíž zahrádce dost rádi trávíme s pivem coffee pauzu). Dle našeho očekávání byla vynikající.

Středa: Tématem workshopu byla kreativita, jak ji stimulovat, jak motivovat lidi k opuštění komfortní zóny, jak ji propojit s tím, co děláme, na co máme talenty…

Většinu dne jsme strávili ve skupinách, v rámci kterých jsme měli několik úkolů – navázat venku kontakt s místními, vydělat si nějaké peníze, udělat v ulicích nějaké performance a nějakým způsobem přispět místní komunitě. Opět cvičení na komunikaci, sběr informací, management, improvizaci a pak analýzu našeho chování…

Naše pětice (ČR, Belgie, Německo, Španělsko, Turecko) vzala ukulele a noty a na prosluněném hlavním náměstí zpívala Redhoty, Beatles a další, postupně vybrala skoro euro, naučila místní děti turecké tance, seznámila se se staříkem, který nás dost dlouho sledoval, ale kvůli angličtině se nás styděl oslovit, pak nám zato řekl svůj životní příběh (a španělský kamarád nám jej přeložil).

dscn7173

dscn7150-1

Po přestávce na pivo jsme navštívili místní centrum pro pomoc uprchlíkům, zjistili, jaká je v Luceně situace, jakým způsobem se tu imigrantům pomáhá, ale i jak je to s místní nezaměstnaností mladých. Nabídli jsme jim, že společně i s refugees dáme dohromady nějaký článek, případně, že jim pomůžeme přeložit základní informace pro cizince do angličtiny, protože ne každý umí španělsky, že. Tak uvidíme, co z toho bude.

dscn7186-1

Večer jsme hodnotili denní aktivity, byli unavení, spoustě z nás po dni na slunci naskákaly pihy, a když jsme pozorovali taneční zábavu pro seniory, tak jsme poněkolikáté obdivovali, jak aktivní život tu starší lidé vedou.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s