Cestování

Grenada: Město plné kaktusů a tapas

dscn7346

Do „sbírky“ rostlin, které mi ve Španělsku pomohly zapomenout na českou zimu, přibyly po pomerančích a olivách také granátová jablka a kaktusy. Zažila jsem konečně pravé španělské stolování a naučila se platit jen za víno, protože tapas je přece jeho součástí. Po pěti a půl letech se setkala se skvělým kamarádem z litevských studií. A nachodila nejméně 15 kilometrů.

Sobota. Když jsem vstávala, všichni ostatní už mizeli s kufry z hotelu na autobus. V deset mi Mariano napsal, že bude zpožděn. Čas do dvanácti jsem využila posledním couráním po Luceně.

Pak jsem se seznámila s M. spolužákem. Moc neuměl anglicky, ale byl přátelský a vzal nás do téměř 200 let staré fabriky na víno, kterou má jejich rodina na kraji Luceny. Prohlédli jsme si 150 let staré sudy, díky překladu M. jsem se dozvěděla něco o výrobě. Pak nám příbuzní kamaráda začali chystat koštovačku, tedy hlavně mně, protože Mariano řídil, a já ochutnala sladké víno, víno typu „whisky“, speciální směs likéru a sladkého vína a pak sedmdesátileté sherry, které rodina nikde neprodává. Na oplátku jsem se s nimi podělila o zbytek slivovice. Pak už jsme s Marianem vyrazili na východ.

dscn7245

Na oběd jsme se stavili v jeho rodném městě Alcala la Reál, kde jsme na baru spořádali pětichodové typicky španělské a sdílené jídlo. Přestože tu Mariano už nežije, skoro s každým hostem se znal a vřele zdravil, takže jsem si zde brzy přišla jako doma.

dscn7278

V Granadě jsem se seznámila s M. přítelkyní, dali jsme si hodinovou „siestu“ a pak se všichni tři vydali na procházku večerním městem. Po krátké city tour, kdy mě Mariano zásoboval historickými fakty o téměř každém domě, jsme zakotvili postupně ve dvou barech. V obou jsme si dali vína, k oběma přinesli automaticky, zdarma různé tapas (tedy cokoliv k zakousnutí) – masové koule s omáčkou, typickou šunku – jamón serrano, maso s trochou hranolek, šneky, polévku s krevetou v těstíčku… Moc praktické, člověk se neopije a zároveň ušetří za večeři, takže zapomeňte na restaurace!

dscn7291

Neděle: Dopoledne jsem vyrazila sama do centra, postupně prolezla všechny uličky, kochala se, vyšplhala na Sacromonte, prolezla jeskynní muzeum, dala si k obědu víno a k tomu tapas (ryba s rajskou omáčkou a rohlíkem, pak masová smět s cuketou a rýží). A už byl čas na Alhambru.

dscn7349

dscn7301

Její areál je vážně rozlehlý, takže jsem toho naťapala celkem dost a byla ráda, že tam jsem v příjemných lednových 16°C. Asi nejvíce času jsem strávila v Maurském paláci, kde byly k obdivování zdobené stěny, stropy, samozřejmě lví fontánka, sály… Každou hodinu sem pouštějí pár set lidí, kteří mají vstupenku na tento konkrétní čas, takže se tam pak nahrnou všichni zaráz, hromada selfie tyčí…, takže byla docela výzva fotit a zachytit vždy tu sekundu, kdy mi v záběru nepobíhal nikdo cizí.

dscn7379

dscn7394

Z Alcazaby byly parádní výhledy na město, v Generalife to zase nádherně vonělo. Všude zurčící fontány, palmy a pomeranče, modrá obloha, toulavé kočky, město daleko dole. Za návštěvu Alhambra určitě stojí (i když sama na takové to procházení muzeí a pročítání kilometrů popisků moc nejsem, radši se jen tak courám a dívám). V létě to ale kvůli počasí musí být dost úmorné.

U východu mě vyzvedl Mariano a hodil na autobusák. Až když jsme se rozjeli směrem Málaga, uvědomila jsem si, že jsem mu nevrátila klíče od jeho bytu. Prý ale byly náhradní, tak to neva. Cesta opět vedla dechberoucími kopci, na letišti šlo všechno hladce, čekání na boarding jsem vyplnila posledním nákupem suvenýrů (původně jsem na to měla vyhrazené nedělní dopoledne, díky zavřeným obchodům jsem ale mohla tak akorát míjet turistické předražené kýče) a pojídáním vynikajícího domácího humusu od Marianovy slečny. A pak už letadlo plné Čechů, češtiny a tři hodiny letu na místo, kde vládne neprodyšná mlha, na zemi to klouže a na chození v botaskách mohu kvůli sněhu opět na nějakou dobu zapomenout.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s