Svatba

Kam s nimi? Jak ubytovat svatebčany

ubytovani-helga

Pokud plánujete celodenní a celovečerní svatbu, nejspíš se nevyhnete ani další organizační libůstce – zařizování ubytování pro hosty.

Jednodušší to pochopitelně máte, berete-li se ve vašem městě a většina hostů odtud pochází, takže mohou domů po svých, kdykoliv uznají za vhodné. Stejně tak se občas zadaří a seženete místo, kam se vejdou všichni. Příbuzní do postele, kamarádi někam do spacáku.

Zajisté to můžete udělat i tak, že se postaráte o vaše nejbližší a kamarády necháte, ať si poradí – nějaké řešení se dá najít vždycky a nejspíš jen málokdo pro to nebude mít pochopení.

Osobně jsem se ale zatím na většině svateb setkala s tím, že se snoubenci (nebo jejich „koordinátoři“) snažili v tomto ohledu svatebčanům nějaké možnosti nabídnout nebo alespoň doporučit. A tak jsme to chtěli i my.

Zařizovat ubytování jsme začali ve chvíli, kdy jsme měli vyplněné dotazníky a získali jasnou představu nejen o konečném počtu hostů (plus minus), ale také o tom, kolik z nich bude chtít na místě přespat.

To znamená zhruba měsíc a půl před svatbou. Uprostřed léta. Takže samozřejmě pozdě. A samozřejmě to byl na pár dní stres (v jednom okamžiku takový, že jsem do svatebního rozpočtu doplnila náklad na provaz).

Z 80 potvrzených hostí jich mělo o přespání zájem zhruba 45. Přestože to z Jevan do Prahy bylo 40-60 minut autem, zvláště rodiny s dětmi se vracely na noc domů. Pro 19 hostů (včetně mě a muže) bylo místo přímo ve vile.

Pro zbytek jsme zuřivě hledali. A jak to vypadalo?

  • Přímo v Jevanech jsou další dva penziony s ubytováním. V obou se ale konaly svatby též, takže byly logicky komplet zabrané.
  • Pro rodinu, která se nevešla do vily, jsme zamluvili dohromady pět pokojů v Hotelu U Černého Orla v Kostelci nad Černými Lesy, tedy zhruba 4 km od Jevan.
  • Snad všechny hosty tam večer za poplatek odvezl autem syn majitelky vily a druhý den pro ně někdo ze zbylé rodiny přijel nebo se dál sami ubírali po vlastní ose.
  • Ubytování bylo v pohodě, cenově přijatelné. Jediný problém nastal, když nikdo z hostů nedostal ráno snídani. Majitel se nám následně omluvil, že došlo k nedorozumění a špatně si to poznačil, a peníze nám vrátil.
  • Navíc jsme měli ještě v Kostelci dva pokoje u soukromníka, s nimž se zná majitelka vily a která toto ubytování domluvila.
  • Kamarády a několik mladých příbuzných jsme ubytovali v kempu ve Vyžlovce. Zde jsme měli asi dvě chatky a čtyři pokoje, majitel byl velice vstřícný, ceny symbolické a samotné prostředí kempu se nám přes den moc líbilo (maličké, s rybníčkem a hospůdkou). V noci byla však prý vedle dosti hlučná diskotéka, což pár lidí odradilo natolik, že se vrátili ještě do Prahy. Další se ale zvládli společensky unavit natolik, že si nic z toho nepamatují :-)

kemp

Foto: Kemp Vyžlovka

Než jsme se k tomuto výsledku dohrabali, narazili jsme na spoustu předražených hotelů, na jednu protivnou babiznu ve Vyžlovce, na mizející místa na Bookingu, protože v létě se lidé překvapivě nejen berou, ale také jezdí třeba na dovolené…

Nesmím zapomenout na to, že až do před-předsvatebního dne bylo mou oblíbenou zábavou kreslení nových a nových verzí ubytovacího pořádku. Vsaďte se, že když máte samé páry, tak většina volných pokojů budou třílůžáky. Takže buď zaplatíte za nevyužitou postel, nebo k nim někoho strčíte. Pohromadě by taky měli být ti, co přijeli jedním autem. Lidé to budou do posledního dne rušit, někdo vám to řekne až na svatbě, že pokoj nakonec nevyužije.

Takže určitě mějte mezi hosty tak jako my pár outdoorových kamarádů, kteří původně plánovali nocovat v autě, křovinách či jinde v okolí. Zaplacené ubytování vám tak nepropadne a ještě pár lidem uděláte radost :-)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s