Cestování

Deset postřehů z Edinburghu

Během skotského výletu jsem pravidelné příspěvky z cesty nestihla, tak jsem se rozhodla pro tento souhrnný článek. Co je třeba mít na paměti, co mě zaujalo a na co si budu pamatovat, když se řekne Edinburgh?

1.  I když je zrovna to nejvíce psí počasí na světě, Edinburgh je prostě nádherný. Historická architektura, fotogenické domy, kopce, v okolí hory, řeka, moře, parky. Tak si ho užívejte!

2. Na červené čekáte pět minut. Ať zrovna sedíte v autobuse nebo stojíte na přechodu. Červenou mají i chodci a auta ve většině ostatních směrů. Tam, kde bliká zelená, už minutu nic nejelo. Místní systém semaforů je fakt neefektivní a otravný. Zlatá křižovatka na „ípáku“.

3. Česat se nemá smysl. Když nefouká, tak prší. Nebo je zima a na hlavě máte čepici. Nebo vše dohromady.

4. Na nákup lístku v autobuse mějte přesnou částku. Tedy libru šedesát. Peníze se hází do plechovky, která nevrací.

5. Pokud se rozhodnete dát si pečenou bramboru s náplní nebo dvěma (baked potato with filling), tak několikrát zvažte, zda máte opravdu tak velký hlad, abyste si objednávali střední velikost. Já tuto chybu udělala po šesti letech znova.

6. Než vyběhnete po schodišti double deckeru nahoru a následně zjistíte, že obsazená nejsou jen oblíbená místa vepředu, ale i většina ostatních, podívejte se na záznam z kamery vedle schodů. Ušetříte si skoropády při zklamané cestě zpátky dolů, až bus na (další červené) zabrzdí.

7. To, že je ve chvíli, kdy se před odchodem ven obouváte, azuro a počasí vypadá na malebný jarní den, neznamená, že za pět minut nebudete čelit vichřici a zběsilému dešti, na který je deštník úplně zbytečný.

8. Místní jsou velice zdvořilí. Připletete se někomu do cesty? Pravděpodobně se vám omluví. Zároveň nejsou vlezlí a neodbytní jako v některých jižnějších zemích.

9. Kamenné hřbitůvky jsou zde jednoduše krásným místem pro procházku. Všude květiny, popínavé trávy, staré stromy, takže namísto stísněných neosobních míst připomínají spíše romantickou zahradu.

10. Obchody se suvenýry nejsou tak trapné jako obvykle. Jasně, i tady narazíte na různé magnetky a jiné dekorační cetky, ale není toho kýče tolik a nejvíce místa zabírají většinou vkusné skotské tartanové doplňky, ať už sukně, šály, čepice či botky, a různé dobroty včetně oblíbených máslovek.

Autorkou fotky, na níž jsem s mužem, je Karolína.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s