Cestování

Deset postřehů z Glasgow

Minulý týden jsem se podělila o své dojmy z hlavního města Skotska, tak nemohu vynechat ani postřehy z toho největšího. Jiného, méně historického, v centru ne příliš osobního, ale o to zelenějšího, poetičtějšího a cihlovodomečkového všude okolo. Takže pokud budete mít cestu kolem, určitě si tu nechejte čas na denní procházku.

1. Nefouká tu tolik jako v Edinburghu. Pokud tedy zrovna svítí slunce, můžete si i rozepnout kabát.

2. Máte-li nad metr osmdesát, připravte se v místním metru na roli skrčence. Je totiž dělané pro trpaslíky. Ale ty tunýlky, do kterých zajíždí, jsou vyloženě roztomilé.

3. Tak jako v Edinburghu zde v půli března všude narazíte na narcisy. Na předzahrádkách, v parcích, na ostrůvcích trávy u silnic. Město září, i když zrovna potřetí za hodinu leje.

4. Četli jste Harryho Pottera a chcete zažít Bradavice na vlastní kůži? Vydejte se do areálu University of Glasgow.

5. V řadě obytných ulic můžete jít buď po klasickém chodníku podél silnice, nebo vyjít pár schůdků či popojít na chodníček či terásku ještě blíže domkům, kde vás od ruchu aut budou dělit stromy. Na procházkování moc příjemné.

6. Pokud se rozhodnete pro tradiční britskou snídani, tak vězte, že „bacon“ není klasická česká slanina, ale spíše tuhý vepřový plátek bez chuti.

7. Po Glasgow se skvěle chodí pěšky. Žádné obří kopce, spousta parčíků a poklidných obytných uliček. Jejich popisky jsou navíc na rozdíl od jiných zemí vždy viditelné, takže kdykoliv snadno a rychle dohledáte, kde se zrovna nacházíte.

8. Metru tu neříkají ani metro, ani underground, ani tube, nýbrž subway. Tak ne abyste je zmátli, až budete příště hledat nejbližší zastávku.

9. Jestliže chcete být cool a vypadat jako místní, tak místo „bye“ říkejte „cheers“.

10. Samotné centrum tolik zajímavé není a chybí mu historický duch, který Edinburgh tolik má. Vynahradí vám to ale malebné anglické domečky v obytných čtvrtích všude okolo, třeba na západě města, dál za botanickou zahradou. Stačí se tamními rozkvetlými a upravenými uličkami courat půl hodiny a máte pocit, že jde o nejlepší místo pro život.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s