Svatba

Aby na svatbě nebylo ticho

Ještě jsem nevyužila všechny své svatební zkušenosti a sezóna se kvapem blíží, takže tu mám další díl seriálu. Tentokrát o tom, jak jsme vybírali na naši svatbu hudbu.

Do vymýšlení „zvukového doprovodu“ jsme se pustili někdy v červnu, tedy zhruba dva měsíce a něco před svatbou, poté, co bylo jisté místo, matrika, šaty

Podobně jako u všeho předchozího nás dost lidí varovalo, že dobrá hudba se musí zamluvit nejméně půl roku předem. Optimismu nepomohly ani první výsledky hledání – z kapel, které by se nám líbily, měla většina už do konce roku termíny skutečně zabrané.

Podle čeho jsme vybírali

Z mnoha společenských událostí, kterých jsme se v posledních letech zúčastnili, máme zkušenost, že špatně vybraná hudba (ať už jde o repertoár, načasování, ale někdy i osobnost hudebníků) může dojem z celé jinak skvělé akce hodně hodně zkazit. A že průměrnou hudbu poznáte podle toho, že si ji vlastně během dne nevšimnete a později máte vůbec problém si vzpomenout, co to bylo zač, co hráli, jestli jste vlastně tancovali…

Ani za jedno z toho se nám nijak extra utrácet nechtělo… Když už, tak za něco výjimečného, říkali jsme si.

Výběr hudby byla zároveň jedna z mála oblastí, kde jsem při přípravě svatby procházela recenze na Beremese. A když jsem se o někom vícekrát dočetla, že nakonec nedorazil, přijel bez nějaké techniky, napálil dvakrát vyšší cenu, nerespektoval výběr hudby svatebčanů, skončil dříve, než bylo domluveno, tak to šlo mimo výběr též. Vzhledem k tomu, že cena té nejprůměrnější hudby začínala na 10 tisících, jsme prostě odmítali za podobnou a vyšší částku takto riskovat.

Takže naše nároky byly velké a nabídka prachbídná. Dát nezanedbatelný peníz za něco, co bude průměrné nebo dokonce špatné nebo co nikdo ani pořádně nezaznamená (a neocení), jsme nechtěli, termíny byly vybrané, kapel, na které se na internetu vršila chvála, pomálu. Samozřejmě jsme to mohli vyřešit i tím, že bychom pustili jednoduše hudbu z počítače. Živá hudba, která bude i nějak reagovat na průběh večera, nám ale pořád přišla lepší.

Zahradní kvartet

Asi šest kapel, které prošly našim sítem, jsme obepsali a volné byly tři. Vybrali jsme si nakonec Melody Quartet se třemi smyčci a klávesami (mimochodem, s tímto nápadem přišel muž – já podobné „klasiky“ předem automaticky vyloučila v přesvědčení, že toto by přece určitě nechtěl).

A co to obnášelo?

  • Cenově vyšli stejně nebo mírně dráž než jiné méně či více profesionální kapely.
  • Zatímco ostatní nám ale za danou částku nabízeli 4 hodiny hraní (resp. 4 x 40 minut) a vše další za příplatek, kvartet s námi byl asi od 12:30, hráli i během obřadu a gratulací (čímž nám, vzhledem k tomu, že jsme měli svatbu venku a ne na radnici ani jiném formálním místě, odpadla starost se sháněním hudby ještě pro tuto příležitost), během oběda a po něm, hostům ke kávičce. A pak samozřejmě dlouhý večerní blok (asi do 22 hodin).
  • Komunikace s nimi byla rychlá a moc příjemná. Předem s námi sami pořešili všechny technikálie (že potřebují mít nějaký přístřešek, ať už proti slunci či dešti, pauzu na oběd, židle bez opěrek, prodlužovačku na místo, kde budou hrát…)
  • Byl to typ hudby, který nikdo nezapomene. Elegantní, k retro slunečnému dni a zahradní párty se hodili stokrát víc než diskotékové hity typu Báječná ženská.
  • Hráli jak vážně (k obědu, gratulacím), tak moderně a k tanci. U některých skladeb houslistka zpívala.
  • Repertoár měli široký (poslali nám předem seznam s tím, zda je pro nás vše z toho OK – myslím, že pokud bychom u některých hitů řekli, že toto ne, tak by problém nebyl) a předem nám nabídli, že nacvičí dvě skladby na naše přání. Vybrali jsme si A Whiter Shade of Pale na svatební nástup a Piano Man na první tanec.

Takže chcete-li něco netradičního, vřele doporučuji. Mají různé varianty (trio, kvartet, s klávesami či bez, apod.), stejně tak kratší a levnější vystoupení – ideální je projít jejich web nebo se s nimi zkusit osobně spojit.

Hudba a nehudba po kvartetu

A pokud jde o hudbu po desáté večerní? Uvnitř vily ji obstarala moje mamka, která hrála na klavír na přání, a venku nejméně do půlnoci Dalibor s harmonikou, ten zase valil lidovky.

Stejně tak jsme na později měli nachystaný playlist v notebooku (všechny diskotékové hity z našeho mládí, takže ploužáky od Shakiry, disco trisko Barbie Girl, Asereje, atd…), na který jsme si ovšem vzpomněli až o půl druhé ráno, v době, kdy už nějakou dobu bylo relativní ticho (ve smyslu žádná hlasitá hudební produkce) – takže majitelům vily kvůli sousedům vadilo, že bychom něco opět rozjížděli. Což bych i chápala, ale majitel nám to sdělil značně nevybíravě, stylem „už jste se bavili dost, tak nechápu, co ještě chcete a že už nejdete spát“, jako by mu vadilo, že tam ještě jsme (zatímco ten opravdový důvod, tj. sousedy, mi pořádně řekl až později, když jsme to už urovnávali).

Mě to na pár minut otrávilo, chvíli jsem si komusi stěžovala nad panákem, pak ale zábava pokračovala, ale kamarádku (v tu chvíli už společensky povzbuzenou), která u toho byla se mnou, to naštvalo, takže se s majitelem pustila do (prý sprosté) hádky. Většina lidí si toho nevšimla, já s mužem si to druhý den s majiteli vily v klidu vyříkali a rozloučili jsme se (snad) v dobrém. Pokud bych ale měla na celém skvělém svatebním dni najít nějakou drobnou „skvrnu“, tak to bylo právě toto.

Dobrá zpráva však je, že mně ani manželovi to onu sobotu nijak nepokazilo – já si zmíněné hádky nevšimla, protože jsem se v tu dobu už bavila jinde, a muž zrovna někde relaxoval, tak to celé šlo mimo něj :-)

Veškerou zmíněnou svatební hudbu si můžete poslechnout na tomto videu. Kvartet cca mezi 4:50 a 6. minutou a dále mezi 9. a 10. minutou. Daliborovu harmoniku pak od 13. min. do 15:30.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s