Everyday life

Proč jsem ráda za náš minimalismus

Tento týden se u nás v bytě předělává jeden z pokojů. Bourá se vstup na balkon, místo toho se objeví francouzské okno, časem povede do zahrady (až někdo dostaví schůdky). Kvůli tomu je třeba vykopat díru do země, odvrtat topení, namontovat ho jinam, vysekat obdélník zdi pod klasickým oknem… a samozřejmě komplet vyklidit daný pokoj, že.

Hlavně kvůli tomu poslednímu nás dost lidí v posledních dnech litovalo (asi proto, že vše ostatní zvládají schopní řemeslníci). Vystěhovávat celou místnost? A pak zase zpátky, zvlášť když na to člověk pořádně nemá čas a neměl by se příliš namáhat? To musí být přece náročné…

Ve skutečnosti nám to zabralo zhruba deset minut, včetně rozmýšlení, kam zatím nacpeme kytky, kterých jsme v této místnosti měli docela dost.

Téměř všechno totiž máme urovnané v šuplících, krabičkách nebo ikea boxech. V poličkách nebo jinde skladujeme naprosté minimum věcí, cetky s mužem naštěstí oba svorně odmítáme a nábytku je málo.

Po březnovém stěhování, které jsme se sbalením i kompletním vybalením úplně všeho zvládli za víkend, letos druhý velký okamžik, kdy oceňuji náš minimalismus.

Více jsem o něm psala už i zde.

Ty malé okamžiky ale nastávají každý týden, ne-li den. Ať už při úklidu naší rozlehlé 3+1, který je vždy velmi rychlý a nenáročný (a to podotýkám, že jsem velmi pečlivá).

Stejně tak při každodenním bytí. Vše je přehledné, vím, kde co najdu. Na práci se mi soustředí mnohem líp, když mám prázdný stůl, kolem sebe čisto a dobře se v tom dýchá. Nejde ani tak o to, že by vše muselo být neustále pedantsky urovnané, ale mnohem víc o absenci prachu a jiných věcí než každodenních předmětů, které si jen zrovna někdo někam odložil.

Díky tomu jsme i v předchozí docela malé dva plus jedničce zvládli dělat večírky, kam se bez problému vlezlo třeba dvacet lidí. Nábytek šlo vždy lehce posunout, těch pár předmětů z něj se lehce schovalo, aby se tam dalo rozmístit jídlo a pití, a hosté měli dost prostoru k pohybu. A kdybychom se museli nečekaně stěhovat, tak to zase za víkend zmákneme.

Nepořizujeme věci jen proto, že by „v bytě měly být“, ani cokoliv, u čeho si nejsme jistí, k čemu nám to vlastně bude („sice se bez toho obejdu, ale když to existuje, koupím to“), nebo něco, co už doma máme a zcela nám to stačí, ale právě to nabízejí v děsně výhodné akci….

Takže kromě hromady drobností a zbytečností nemáme ani mikrovlnku, televizor, klasický konferenční stolek nebo přebalovací stůl. Z toho důvodu své příbuzné už nějakou dobu prosím, aby nám jako dárky nedávali různé dekorace a pitominky, které pak akorát budou zabírat místo v nějaké krabici.

A jak už jsem psala před půl rokem… Kromě toho, že se v nezarovnaných prostorách cítíme jednoduše líp, má pro nás minimalismus i další výhody – zbývá nám víc peněz na to, co nás baví. Ať už jsou to výlety, cesty do zahraničí, víkendy mimo Prahu, kultura, taneční, jóga… A vím, že dlouhodobě budu mít z těchto věcí mnohem víc radosti a vzpomínek, než ze 150. krámu navíc.

Stejně tak je fajn vědomí, že kromě toho, že máme na týden o pokoj míň a že se z něj pár hodin denně ozývá bušení (nebo telefonování pana domácího, který je školníkem a který mezi sekáním a vrtáním řeší, že v jeho škole večer někdo zamknul ladiče pian :-) ), nás současné stavební práce v bytě nijak výrazně neomezí. Protože tam pak vše zvládneme vrátit opět za 10 minut a život půjde dál, leč s francouzským oknem.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s