Everyday life, Život s ještěrkou

Napsat studii a vystoupit na konferenci. Zvládnuto

Byl to trochu stres, jak to dopadne, ale zvládla jsem to. Bětka minulý týden oslavila 11 týdnů a já vystupovala před několika desítkami odborníků na konferenci Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Čas na prezentaci mi na poslední chvíli zkrouhli na 15 minut, asi po ¾ roce jsem zase někam šla v botách na podpatku, lidé se se mnou bavili o něčem jiném než o mimitématech, seděla jsem po celou dobu v čele sálu u takového toho stolu pro přednášející, před sebou ceduli se svým jménem.

Dítě doma s babičkou a Davidem v záloze, já na poslední chvíli nenápadně kontrolující, zda na svých poznámkách ke slajdům mám vše důležité. Značnou část studie, kterou jsem prezentovala, jsem sice sama během šestinedělí napsala, ale paměť je blbec, že.

Ale podařilo se! Spoluautorka z Bruselu mi vystoupení pochválila, po skončení za mnou došli diskutovat zástupci několika profesních svazů, takže jsem pak ve frontě na oběd stála až úplně na konci.

Do poslední chvíli jsem se bála, jak to dopadne. Odjakživa jsem zvyklá pracovat intenzivně a soustředěně a donedávna platilo, že když jsem se do něčeho zavrtala, tak jsem neviděla, neslyšela, nejedla a nic dalšího mě nezajímalo. Dokud vše nebylo hotové a puntíčkářsky dokonalé. Bez ohledu na to, zda šlo o přípravu na zkoušku, psaní článku nebo přípravu veřejného vystoupení.

S Bětkou jsem musela léta zavedený styl práce změnit.

Analýzu pro Svaz jsem psala často po desetiminutových blocích, když byl zrovna čas, výjimkou byly hodiny, které se mi povedlo ulovit při Bětčině spánku nebo když ji o víkendu bavil David. Už hotové texty jsem pročítala a editovala při kojení, další úpravy dodělávala jednou rukou s malou v náručí, na počítači měla permanentně několik (desítek) otevřených oken a dokumentů s podklady, které jsem průběžně, na etapy procházela, dodělávala, atd.

Toto nové tempo práce znamená začínat se vším raději o hodně dřív. S psaním, přípravou power pointu, dohledáváním chybějících dat. Protože nikdy nevím, kolik toho na jeden zátah udělám.

Tři týdny po porodu – Bětka relaxovala v hnízdě, já u psaní článku.

Samozřejmě by se toho dalo hodně stihnout po nocích, kdy malá – klepu – převážně spí.

Svého spánku a toho, abych byla přes den odpočatá, plná energie a dobré nálady, si ale cením víc než představy, že místo „postupně a za pět dnů“ něco sfouknu jednorázově.

Ze stejného důvodu odmítám pracovat značnou část dne, kdy je Bětka zrovna vzhůru.

Pokud se skutečně nebaví sama (což zatím u jednoduchých hraček nebo předmětů, které ji zaujmou, vydrží tak nejvýš deset minut), chci se věnovat jí. Nešidit ji. Budovat v ní jistotu, pohodu a pocit bezpečí. Pořád jsem přesvědčená, že jde o hrozně důležitý vklad, nejen pro Bětku, ale i pro nás (v tom, jak je malá většinou klidná a vyrovnaná).

Nemluvě o tom, že za nějaké 3-4 hodiny, které naspí přes den, se dá nadělat práce víc než dost a ještě mi zbyde čas na další věci. Nemluvě o tom, že chtít pracovat při takto malém dítěti více než v průměru 2 hodiny denně (někdy jich zvládnu bez problému dvojnásobek a jiný den s čistým svědomím nedělám nic) mi přijde jako nesmysl. Vím, že bych to zvládla, ale jednoduše se ptám „proč?“.

Každopádně jsem si díky analýze pro Svaz průmyslu dokázala, že to zvládnu.

Že práce a mateřství skloubit jdou, i když se mi na jaře dost lidí vysmívalo, že si to představuji jako Hurvínek válku.

Že pokud je třeba, dokážu zabrat, aniž by to mělo vliv na můj odpočinek nebo čas s Bětkou.

Že díky tomu na několik let nevypadnu z pracovního dění. Které je pro mě, stejně jako všechny za několik let praxe nasbírané kontakty pořád hodně důležité.

Zároveň jsem se ale konečně naučila, že vážně důležitých a skutečně spěchajících věcí je jen naprosté minimum.

Což je příjemné a docela ozdravující zjištění!

1 komentář: „Napsat studii a vystoupit na konferenci. Zvládnuto“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s