Život s ještěrkou

Noční sauna a ještěrka v akci

20180224_122756.jpgDneska jsme po necelých pěti měsících poprvé poznali, co to znamená být v noci delší dobu vzhůru.

Teda pořád s hodně velkou rezervou, jak by mi určitě rádi vysvětlili rodiče nespavých dětí. Výsledkem totiž je, že jsme všichni vstávali v pravé poledne (na podobné mladistvé zvrhlosti jsem už dávno úspěšně zapomněla) a nakonec ten noční výpadek docela dohnali.

Ale od začátku.

Za Bětčino bdění nemohlo, alespoň prvně, kupodivu ani bříško ani bolavé zuby, leč zima.

Tím, jak venku mrzne, už najednou nestačí mít termostat daný na běžných 21°C, dokonce ani na „extrémních“ 22,5. I při 23 zůstávalo topení ledové (ač zapnuté na pětku) a vzduch v ložnici i jinde v bytě s ním. Před svým odchodem do postele jsem tudíž nastavila zatím téměř neozkoušených 23,5°C s tím, že se určitě během chvíle oteplí.

To se nestalo, já to zaspala zahrabaná až po hlavu pod peřinou, a muž si na chůvičce informace o stále nízké teplotě nevšiml, protože běhal po středověkém Posázáví.

Když se tedy Bětka ve tři ráno vzbudila, byla celá studená – asi potřetí v historii mělo naše horkokrevné miminko dokonce i vlažný zátylek. O tom, že jí byla zima, svědčí i fakt, že se bez jakýchkoliv protestů nechala ještě před kojením navléct do mikiny (normálně ji zdržuje, i když si chci teprve vyhrnout tričko).

Přitopila jsem tedy ještě o půl stupně s tím, že při 24°C už topení proboha něco musí začít dělat. Bětce byla nejspíš stále zima, tak se se mnou místo doplňování obsahu svého žaludku ochotně tulila pod peřinou. A když se konečně trochu ohřála, tak se za odměnu kojila asi tři čtvrtě hodiny.

Mezitím se náš byt začal měnit v saunu, 24°C a všechna topení vytočená na maximum udělaly své. Zatímco Bětka zuřivě sosala, bylo čím dál tím větší vedro. A když se konečně odpojila, tak sice (jak je při jejím nočním kojení zcela běžné) spinkala, ale byla totálně propocená.

Přestože jsem hned všechna topení zpátky stáhla s tím, že tohle teplo nás až do rána prostě zahřát musí, dítě zůstávalo rozpálené. Udělala jsem tedy chybu a Bětku začala zbavovat oblečení. To ji nejen probudilo, ale také připomnělo zuby, pak na chvíli bříško, pak opět zuby, mezitím dostala znovu hlad, pak si chtěla hrát, několikrát potřebovala přebalit, střídavě se smála a vyžadovala nějaký entertainment, střídavě kňučela nebo aspoň kopala a žvatlala, následovala dlouhá škytavka. Když jsem ji tu a tam položila do postýlky, že třeba usne, tak se během chvíle otočila hlavou dolů, zasekla se jí hlavička pod peřinou nebo nohy mezi šprušlema, což ji průběžně rozčilovalo taky. U nás v posteli se zase natahovala po Davidově dece, který celou tuto zábavu úspěšně zaspal. Nutno dodat, že sám se vydal do pelechu až těsně před tím, než tato alžbětí noční směna začala.

Řev ho vzbudil teprve v sedm, já byla v té době otrávená, rozlámaná, unavená, protože ze tmy bylo světlo, dítě střídavě akční a střídavě nespokojené, v bytě horko, byť už trochu snesitelnější. Tak se s Bětkou odebral vedle do pokoje, kde si hráli, a já postupně asi na hodinku odpadla.

Screenshot_2018-02-24-14-49-25-1

Můj výraz vidět nechcete.

A to jsem si ještě průběžně děkovala, že jsem večer šla spát asi v deset. S těmi pěti hodinami bych den pochopitelně přečkala (ale asi jsem už hodně rozmazlená a bylo by to na mě prostě nehorázně málo).

Pak mě chtě nechtě vzbudil hlad, jinak jsem si přišla jako po staré dobré kocovině, Bětka stále vzhůru, koulela oči únavou, ale spát ne a ne. Odpadla až po mé rychlé snídani, spoustě dalšího mrčení, škytavce a dalším dlouhém kojení a my (v deset ráno) s ní. A vydrželo nám to až do dvanácti, kdy jsme konečně dohnali počet spánkohodin, při kterých jsme ochotni fungovat.

Vedra v bytě se zbavujeme dosud, ještěrka chvíli škytá, chvíli mění pokoj v oslintanou zónu a chvíli se zlotřile směje, ale jinak všichni máme skvělou náladu.

20180224_122026

1 komentář: „Noční sauna a ještěrka v akci“

  1. Kingdom Come vypadá na zajímavý počin, zatím jsem o tom slyšel jen několik zmínek, dokonce i krátkou reportáž v Událostech ČT.. musím prozkoumat blíž.

    Na takové jednorázové a dost rychlé zahřání Běťáka by se možná právě hodil nějaký ten ohřívač vzduchu: on reálně nevytopí dlouhodobě (o po vypnutí) ten pokoj stejně jako několik hodin zapnuté topení (=dost rychle to vyprchá), ale na tu pocitovou teplotu je to bezvadné. Člověk má pocit zahřátí „hned“. Myslím, že tahleta zařízení jsou právě asi nejlepší pro takové malé ještěrky … :)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s