Cestování

Jak sbalit sebe a dítě do dvou příručních zavazadel

20180409_163112Čím více s Alžbětkou cestujeme, tím méně věcí s sebou vozíme. V balení jsme čím dál efektivnější. Nebo spíš neskromně „jsem“, protože se u nás doma o tento úkol starám já.

Při prvním třídenním výletě na Moravu jsme měli kufr auta narvaný doslova k prasknutí. Brali jsme kočárek, hnízdečko, pomalu všechny plíny, co jsme doma našli, a spoustu dalších věcí, které by se přece mohly hodit.

Na týden do Španělska jsme my dvě měly dohromady příruční kufr do letadla (do 10 kg) a můj batoh (4,5 kg).

Vešlo se nám tam vše, co jsme potřebovaly. K Davidovi do (též zdaleka ne plného – ani po přihození kilového bochníku chleba) odbaveného zavazadla jsem strčila jen hygienickou taštičku a pytlík s léky, abych nemusela vymýšlet, jak to udělat se 100ml lahvičkami, ve kterých je třeba na palubu brát tekutiny. Kdyby to bylo nutné, tak se mi obojí do batohu ještě vejde – měla jsem jej plný jen z cca 2/3.

20180409_170846.jpg

To byl přitom úmysl, bágl jsem si totiž během letu nechávala pod nohama. A kdo máte zkušenost s nízkonákladovými aerolinkami, jistě víte, jak málo místa tam všude je. Do batohu jsem proto sbalila skutečně jen doklady, mobil, foťák a to, co jsem potřebovala k „obsluze“ Bětky během cesty. Takže ikea pytlík s třemi náhradními plenami, vlhčenými ubrousky a podložkou, dále dvě látkové plíny, kdyby dítě blinkalo, náhradní oblečení pro malou, šálu pro sebe, kterou by případně šlo přikrýt i Bětku, a plastovou krabičku s hračkami.

Hlavně aby vše bylo dobře dostupné a hned jsem se k tomu dostala a abych se ve stísněném prostoru, dost možná s dítětem v jedné ruce, nemusela přehrabovat spoustou zbytečností.

Vše ostatní se vešlo do zmíněného kufříku. Takže Bětčino i moje oblečení, další plíny, látkovky a podložky, pro mě náhradní boty a přezůvky, dečka, náhradní prostěradlo pro Běťu, dvě deskovky (bez krabic), knížka a různé nabíječky.

Jak se to povedlo?

1) Ve Španělsku jsme si schválně našli ubytování s pračkou. Takže sobě jsem brala oblečení na cca tři dny.

Bětce na dva.

Konkrétně, včetně toho, co měla na sobě:
– 5 bodýček
– 5 pyžamo-overálků
– funkční merino kamaše (skvělé na nošení v manduce bez nosící bundy v cca 10 až 20°C)
– 2 punčocháče
– 2 mikiny
– teplejší merino botky
– lehčí softshellové botky (oboje boty vhodné pro nošení)
– tepláky
– dvoje ponožky
kuklu
UV klobouček
– jarní bundu

Na sobě měla Běťa v době cesty i většinu času v nosítku: body, kamaše, ponožky, teplejší boty (shrnuté pod kolena), kuklu a bundu. Když bylo teplo, tak místo kukly klobouk a lehčí boty.

20180415_v Tarragoně u moře

A na místě jsme pravidelně prali. Zásoba bohatě stačila, jedno až dvě bětí pyžama a tepláky byly naopak navíc. Stejně tak jsem měla s sebou zbytečně moc látkových plen (osm), díky pračce by stačila i polovina.

2) Nakoupit na místě

Jednorázové plíny, hygienické podložky a čistící ubrousky znají a prodávají i ve Španělsku, tak proč toho nevyužít?

S sebou jsme tedy vezli zásobu jen na dva dny (včetně dne cesty) a na místě se vydali do nedalekého Carrefouru. Od všeho jsme vzali menší balení, takže na konci zbyly věci zase tak akorát na cestu. A cenově to vyšlo úplně stejně jako u nás.

3) Balit do uzavíratelných sáčků

Třeba z Ikey.

Kdo jezdíte do hor nebo kamkoliv s batohem, kam potřebujete narvat věci na týden nebo i déle, často včetně spacáku, jídla a třeba části stanu, nejspíš tuto vychytávku znáte.

20180409_165615

Pokud se smíříte s tím, že budete mít trochu pomačkanější oblečení, pěchování může začít. Díky tomu, že jde pytliky zavírat, s sebou nevezete vzduch (jako, když vše nastrkáte do igelitky z Billy nebo jen tak). Zní to možná legračně, ale to místo, které tak vyšetříte, je vcelku sympatické.

Každý pytlík z oblečením se dá stlačit na hodně malý balíček. Postupně jej zavírate, vypouštíte další a další vzduch (vždycky, když se zdá, že to už víc nejde, tak to jde – zhruba ještě třikrát :-) ), až je třeba z balíčku s pěti tričkami, pyžamem a sukní úplná placička. A když je mám takto spláclé všechny, nezbývá než je vyrovnat jako lego do kufru.

20180410_080512

4) Nechat doma vše, co na ubytování najdete

Takže ručníky, fén, mýdlo, jakýkoliv kus nádobí…

Něco z vybavení bylo zmíněno přímo v popisu bytu na webu Airbnb, na další věci jsem se doptala (dětské povlečení do postýlky třeba).

 

To jsou tedy moje hlavní balící „triky“. Jasně, nejde o nic světoborného, ale třeba se někomu budou hodit.

Když si dnes vzpomenu, jak jsem třeba jela před osmi lety na dva týdny do Ruska (plná krosna + obří cestovní taška, a to bylo horké léto, v našem tehdejším bytě pračka, o tom, že jsem vezla věci jen pro sebe, nemluvě), přijde mi to hodně vtipné.

Stejně tak je mi jasné, že bych mohla jet i více na lehko. Třeba zredukovat kosmetiku do menších lahviček nebo ji chytře kupovat na místě, nosit jedno oblečení více dní… Ale mně zatím dobře stačí i toto.

Už teď navíc vím, že příště ještě pár věcí nechám doma. Kromě zmíněného Bětčina oblečení třeba dečku, knížku, protože během kojení jsem spíš studovala mapy a psala blogy a jindy čas nebyl, stejně tak nám stačila jen jedna desková hra :-)

Pár lidí se mě už taky ptalo na hračky – aby se Bětule na místě nenudila. My jich do menší krabičky na jídlo vzali pět a bohatě stačily. Přišlo mi to jako naprosté maximum a po celém týdnu se mi opět potvrdilo, že víc jich miminko vážně nepotřebuje! Velkou část času Bětka stejně trávila pozorováním okolí, ve vlaku ji mnohem víc než všechna štěrchadla zaujal jakýsi šroub u okna, v restauracích se střídavě sápala po našem jídle, ubrusu a příborech a doma? Stejně jako hračky ji zajímal úplně jakýkoliv předmět, ať už obal s kapesníky nebo pohozené oblečení.

20180409_162247

Už teď se těším, že příště zvládneme sbalit zavazadla ještě efektivněji. V nejbližších týdnech nás čeká pár výletů po Česku, tak můžeme trénovat. A až jednou v daleké budoucnosti pojedu někam zase jen sama, budu nejspíš vytrénovaná natolik, že mi vystačí jen kabelka :-)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s