Everyday life

Dva roky na útesu

Před nedávnem to byly dva roky, co jsme se přestěhovali na pravděpodobně nejlepší místo v Praze. Tedy aspoň z mého pohledu. Sama bych místo, kde bych chtěla v hlavním městě bydlet víc, pořád ještě nevymyslela.

Stačilo přitom málo a nechali jsme si toto bydlení utéct.

Přímo v inzerátu nás být nijak extra nezaujal. Psalo se v něm o sauně, vířivce, terase, a to vše za mnohem výhodnější cenu, než za kolik se pronajímaly omšelé 3+1 v panelácích. Takže mi to přišlo jednoduše podezřelé. A čekala jsem, že v tom jistě bude nějaký háček, třeba skrytý obří poplatek za cokoliv dalšího nebo nedůvěryhodný majitel se zlatým řetězem na krku…

Navíc mi dle fotek samotný být zas až tak lákavý nepřišel. Působil temně s nijak extra moderně.

Z hnědě vykachličkované koupelny jsem byla dost v rozpacích, stejně tak z korkové podlahy v chodbě a kuchyni, ze starých dveří, oken (jejich výměna už proběhla), dřevěných lišt v kuchyni, o „italské“ tapetě přes půl kuchyňské stěny nemluvě (ta už je též pryč).

Ale zkusili jsme to, jinak měl byt pořád dost „plusů“.

Dostatečně velký. Nezařízený – pro nás tehdy důležitá věc, která vůbec nebyla samozřejmá. Nábytek jsme totiž měli vlastní a různé krcály s mohutným sektorovým vybavením po babičce, které v inzerátech převládaly, mě odrazovaly asi stejně jako představa, jak bychom se s domácím dohadovali na jejich odstranění.
Balkon též, paráda, to mi v předchozím bydlišti chybělo. Stejně tak super adresa, hodně jsme totiž chtěli zůstat na Praze 5, kde to známe a máme rádi.

Důležitou roli hrálo, že nabídka byla už tehdy prachbídná. Ve srovnání s podzimem 2015 asi tak desetina inzerátů a ceny o dobrou půlku vyšší. Jako výstižný příklad může posloužit náš předchozí byt. My jej tehdy získali za 9 tisíc měsíčně, zatímco když jsme jej na jaře 2017 opouštěli, nabízel jej majitel za 13 a prakticky okamžitě jej obsadil, dokonce nám prominul tříměsíční výpovědní lhůtu (jasně, když na tom vydělal). Naši nabídku, že za sebe zkusíme sami najít náhradu, smetl s nezájmem ze stolu. Stejně tak mávl rukou nad tím, že kuchyňská zeď byla po nás občas trochu špinavá, a bylo mu jedno, že jsme v ložnici nechali jednu políčku, neboť ji David navrtal tak, že už nešla oddělat („Pokud bude novým nájemníkům vadit, tak si to sami nějak zařídí“). Tolik k „trhu prodávajícího“ v praxi.

Každopádně inzerátů na Praze 5, kde jsme ideálně chtěli zůstat, bylo minimum a za přijatelnou cenu (3+1 pod 20 tisíc se všemi poplatky) ještě méně. Co si vzpomínám, tak asi pět.

Takže jsme s vidinou, že než najdeme něco přijatelného, může to trvat dlouhé měsíce, odepsali i na tento byt.

Majitel odpověděl zhruba do hodiny a hned na další den jsme domluvili prohlídku.

I z té přitom málem sešlo.

Poté, co jsme totiž vyběhli a vyfuněli kopec (tehdy jsme na takové terény ještě nebyli tolik zvyklí), abychom na místě byli včas, mě totiž pronajímatel do telefonu tak trochu odbyl, že má ještě předchozí prohlídku, tak ať počkáme venku.

Kochali jsme se výhledem na Prokopák, viadukt a Hlubočepy, postupně se však smrákalo, nepříjemně foukalo, mně začala být zima (konec února) a asi po 20 minutách jsem (coby puntíčkář, jenž si potrpí na řád a dodržování domluveného času) začala být dost netrpělivá a čím dál tím víc brblat, že už mě to nebaví a asi na to kašlu a pojedu domů. A muž vypadal, že by mě v tom i podpořil.

Ve chvíli, kdy už jsem hodlala vážně vyrazit, ale na nás konečně přišla řada.

Byt vypadal světleji a příjemněji než na fotkách. Naživo nás mnohem víc zaujalo, jak je prostorný – ve srovnání s byty v paneláku, líbily se nám vestavěné skříně a hromada úložného prostoru, to, že vše evidentně dobře funguje (domácí je instalatér), že má koupelna jak sprchový kout, tak vanu.

Ale hlavně. Klidné a tiché okolí – na kopci, s úchvatnou přírodou prakticky za domem a na Prahu s božsky čerstvým vzduchem. Kromě balkonu ještě terasa a zahrádkový kout. Bezproblémové parkování (což byla na Barrandově dost velká bojovka končící pravidelným popojížděním, mužovou nervozitou, dlouhou navigací a bojem o centimetry).

Podobný výhled jsem si při prohlídce užívala já a byla mi zima.

Sauna, vířivka i kulečník ve sklepních prostorách skutečně jsou. V 80. letech si to zde vlastnoručně postavila skupina lidí, kteří chtěli mít bydlení hezké (a o to se snaží pořád).

Ještě ten den jsme tedy s mužem měli jasno. Pokud budou chtít i oni nás, my byt bereme hned. Mnohem důležitější než to, že některé věci nejsou dle našeho vkusu, nám přišlo úžasné okolí v dobré lokalitě (máme to 10 minut vlakem do centra Prahy), velké množství prostoru, zázemí, místo, kde je ideální mít děti a zároveň se tu dají dělat prima opékací či grilovací akce pro víc lidí. Nemluvě o ceně na osobu, za kterou bych sama v centru Prahy neměla ani pokoj.

Naštěstí jsme padli do oka majitelům i my (zájemců bylo vzhledem k malé nabídce několik) a během pár dní jsme se dozvěděli, že vybrali právě nás. A brzy jsme se stěhovali.

Už podruhé jsme tak měli štěstí, že jsme našli bydlení hned při první prohlídce.

Po dvou letech jsme z bydlení stále nadšení. Vylézt do kopce s dvanáctikilovým kočárem (už jsme naštěstí vyměnili za lehčí) a více než desetikilovým dítětem je úžasný sport, díky němuž jsem skoro zapomněla, co to znamená zadýchat se. Zvykla jsem si na klid, na to, že se známe se sousedy, že jsem za deset minut na kopci s výhledem na celou Prahu a do přírody nemusím náročně cestovat. Kulečník ve sklepě posloužil jako naprosto dokonalé zázemí během letních veder. Bětka se může dvakrát za hodinu koukat z okna na vlak. Nebo na veverky. A poslouchat k tomu datly. A v létě ovce na kopci za domem.

Do centra Prahy sice jezdím často a ráda, ale po pár hodinách vždy vděčně vypadnu zpět.

2 komentáře: „Dva roky na útesu“

  1. Super! Taky máme teď nový super byt a taky jsme k němu přišli velkou náhodou. To jsou ty důležité a dobré věci co se stanou prostě náhodou.

  2. Super! Taky máme teď nový super byt a taky jsme k němu přišli velkou náhodou. To jsou ty důležité a dobré věci co se stanou prostě náhodou.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s