Čekání na Godota

Obyčejná sobota a náš malý klid před bouří

Ludvíkův porod byl rychlý, hladký, vědomý a po dlouhém čekání skoro tak trochu nečekaný. A předcházel mu úplně obyčejný den.

Který si tady s dovolením před samotnou divokou jízdou na Bulovku odložím. Hlavně pro sebe, protože ho nechci zapomenout. Protože reprezentuje tak nějak vše, co v posledních týdnech předcházelo. A bez něj si ten samotný konec, respektive začátek neumím představit.

Bětka nás budí klasicky před sedmou. Hned mi naskakuje myšlenka, že zase nic. Že jsme přišli o další den, kdy to ještě může jít přirozeně bez toho, abych se v tom cítila nejistě (tak nějak jsem čekala, že se porod spustí v noci, protože přes den na něj prostě není čas).

Došel koláč a David nabídl, že připraví k snídani vafle. Ach, hned mám trochu radost! Bětka běhá po ložnici a kvičí „bafle, bafle“, pak chce ochutnávat „jahodový sirup“, já si asi třikrát přidala a mám radost, kolik jich zbylo na nedělní ráno.

Hraju si s Bětkou, oblékáme magnetické panenky. Než Bětka jedné z nich láme hlavu, protože „se jí nelíbí“. Razantně balím celou hru, házím ji na skříň a předávám dítě Davidovi. Magnetky jsou vánoční dárek, jeden ze čtyř, které jsme pečlivě vybírali, kvalitní hračka. Jenže jsme dlouhodobě zaházení hromadou různých věcí od příbuzných, ze kterých se půlka rozpadá sama, Bět si těch hraček tím, že je jich tolik, váží mnohem míň a pak to vypadá takto! Jsem naštvaná.

IMG_20200326_163707

Připravuji bylinnou nápařku, jednu z posledních věcí, u nichž doufám, že už pomohou miminku na svět. Jak „slibovala“ dula, i kdyby to nevyvolalo porod, tak vše uvolní natolik, že pokud se nakonec indukci nevyhnu, půjde to pak rychle a výrazně snáz. A prý se teď budu cítit líp.

O „čekání“ na narození Ludvíka si můžete číst také zde:

Vařím bylinky a pod nohy se mi plete hlučná Bětka, kterou se David snaží vypravit na zahradu. Oba mě ruší, chci se soustředit na vůni mateřídoušky a maliníku, na miminko a sebe, trochu meditovat, což v tomto chaosu nejde. Jsem tedy nervózní, oba od sebe odháním, ať už jsou venku, brblám na muže, co jim to tak trvá. Zavírám se s hrncem chládnoucich bylin v ložnici, hluk ze zbytku bytu sice postupně mizí, soustředit se víc na sebe ale nezvládám. Takže si při nápařce čtu reportáž z testování na koronavirus.

Ve zbytku volného času relaxuji v posteli. Protože jsem se poslední týden rozhodla pro „detox“ od Facebooku, Twitteru a Instagramu, čtu si příběhy na onadnes. Žena o sebe po svatbě přestala dbát… Máma a můj přítel si dělají naschvály, atd. Moje guilty pleasure zhruba jednou za čtvrt roku. Přichází Bětka s říkadly, tak si čteme, David zatím vaří oběd. Čínu. Moc se mu povedla, cpeme se, muž jde pak uspat Bětku v kočárku, já si umýt vlasy a dát asi čtvrthodinovou horkou sprchu. Vařím svařák s hromadou skořice, řebíčku a badyánu, ale zase takovým množstvím, aby zbylo i na další „vyvolávací“ pokusy. Zvenku táhne, svařák chládne, tak ve mně rychle mizí.

plamenour

Upravuji asi popáté porodní přání. Ať mám aktuální verzi (předchozí počítá s nepřítomností Davida). Ležíme v posteli a povídáme si, googlíme, kde lze online koupit čokolády Ritter Sport, dokud se B nebudí. David přestavuje postýlku na miminovskou verzi. Sice ji plánujeme využívat omezeně a jen v případě, že mímo nebude jakkoliv proti, protože o škodlivosti separace vím po kurzu Nielse Bergmana asi víc, než bych chtěla, ale ať máme hotovo skutečně vše. Zatím si s Bětkou prohlížíme obrázky ve Finmagu. Dost bída, samí pánové v brýlích.

Vypravuji nás na kopec. David se nabízí, že půjde místo mě. Zní to lákavě, raději bych v klidu uklidila už dost zaprášený a zabordelený byt. Venku jsem ale asi dva dny nebyla, chybí mi pohyb, doufám, že nějakých 80 metrů převýšení by přece jen mohlo porodu napomoct. A pesimisticky dodávám, že na pucování budu mít dost času zítra, až vezmou Bětku ven prarodiče. Tak se překonávám a na naše poměry dost pozdě vyrážíme. Fouká a je zataženo, takže cesta liduprázdná a aspoň sundáváme roušky.

IMG_20200425_165526

Cestou se zastavujeme na obou vyhlídkách, pozorujeme ploštice a petrklíče, sbíráme šnečí ulitu, na klouzací skále si Bět hraje na to, že vaří polívku. Naše „ohniště“ na louce je zbořené, stavíme jej znovu. Bětka napichuje na prut list a opéká sobě, lišce, žábě i mně „buřta“. Nachází dva krásné klacky a hraje si, že vysává. Vysává kopec. Druhý klacek dává mně, vysávám suchou trávu v okolí mé karimatky, dál se odmítám hnout. Vrčíme, měníme nástavce, dělíme si banán… Když je čas jít domů, Bětka boří ohniště, bere svůj vysavač, který se u skály mění ve vařečku, s níž dokončuje rozdělanou polívku. Já nesu žábu, B spadla na kamínkách, ale je to jen malá odřenina. Popoháním Bětku domů, abychom stihly večeři, vracíme se pozdě a David slíbil makrelovou pomazánku. Po příchodu zjišťujeme, že s ní právě začal. Jdu si tedy dál s Bětkou hrát, byť mě už slušně válcuje únava a mám hlad.

U stolu B hlásí, že jí pomazánka nechutná, nakonec ale sní půl housky. David dnes čistí zuby, u toho pouští Kmotry lišky, já jdu zatím opět ohřívat bylinky.

Tentokrát se mi daří ponořit se do sebe mnohem víc. Čtu si porodní příběhy a články na webu dul Moniky Valové, Jitky Čejkové a Anny Kohútové, odpočívám, vše ze mne padá, je mi krásně teplo. Zůstávám pak v posteli, když přichází Bětka, čteme dnes poslední várku říkadel, stále se cítím příjemně malátně a mám o dost lepší náladu než předtím. Ani Bětku neodháním po pár minutách od kojení, což je už dlouho hlavně náš večerní rituál než cokoliv jiného, takže u prsu usíná.

Je teprve devět, mohli bychom s Davidem stihnout ještě hezký společný večer, zahrát si Safari bar, dát si horké maliny se zmrzkou bez toho, abych pak šla spát kdovíkdy. Po dvou lekcích němčiny se mi však klíží oči a tak nějak intuitivně vím, že teď mám spát…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s